Necítím se tu jako doma

Právě sedím v autobusu a projíždím svou zemí. Jeho kola mě vezou z krásné Prahy až do města kdesi v pohraničních horách. Jezdím tuto trasu často. Tedy ne každý týden, ale aspoň jednou za tři měsíce. Vše jde jako obvykle, krátká zastávka v jednom z měst na cestě a potom už opět výhled na sluncem zalité pole, kam člověk dohlédne.

Dvě staré a elegantní paní na sedadlech přede mnou si povídají, myslím že se předtím neznaly, a přes uličku ještě před chvílí spal syn na rameni své matky. Sluncem zalitá krajina brzkého února občas skrývá kupičky sněhu, ale někde je zelená tráva. Jako kdyby mělo jaro brzy přijít. Západ slunce je tu krásná záležitost. Dívám se z okna a obdivuji svojí zemi. Zemi, kterou nám Hospodin dal do dědictví abychom se o ní starali. Vždycky jsem ji miloval, i když jsem procestoval přes třicet zemí na čtyřech kontinentech, Afrika, Asie, Amerika, Evropa… Tady bylo vždycky doma. Dívám se z okna a snažím se to znovu prožít, znovu prožít to, že tohle je země, odkud vzešla moje rodina a už stovky let tu žije, stará se o pole, zúrodňuje zemi…

Moje maminka přednášela na vysoké škole a táta tu vybudoval aspoň část Boží církve. Tohle je země, kterou moji předkové vždy udržovali, milovali a pro ni se vydávali. A přesto mi to tentokrát nejde tak dobře. Nejde mi tak dobře prožít ten pocit sounáležitosti, jaký normálně zažívám. Věřím, že až se přiblížím horám, bude to lepší, ale přesto. Nemůžu se s tím smířit. Nechápu, jak to že můj národ, tak dlouho toužící po nezávislosti a bojující za svobodu může teď jednat tak krátkozrace a pomýleně. Zhruba 51,2% občanů této země si radši zvolila za prezidenta nemocného alkoholika než mezinárodně uznávaného profesora. Třetina volících v této zemi si zvolila muže, jenž byl v době voleb trestně stíhán.

Dívám se na svou zemi a říkám si, jak je to možné, proč, jak to že můj krásný a silný národ si volí takto krátkozrace. Nepředpokládám, že by všichni byli hloupí nebo zlí lidé, jak se někteří možná domnívají. Viním z této tragédie neinformovanost, nebo spíše velmi zdařilou práci ruských dezinformací a jejich trestuhodné překrucování pravdy, nebo vyloženě lhaní. Občas některý z mých přátel na facebooku sdílí nějaké video, buď protiamericky nebo protievropsky naladěné. Často mi zrak sjede na malou zelenou ikonku v levém dolním rohu, hrdě se tam vyjímají písmena “RT”. Russia Today…

Reklama

 

Ne, nejsem “liberál” jak by mě mnozí už v tuhle chvíli s rozhořčením nařknuli. Ani nejsem milovník Spojených Států, rok jsem tam žil a stačilo mi to, co tam oni mají tady nechci. Zdravotnictví bez srdce, kvůli kterému tam miliony rodin skomírají pod hranicí chudoby a statisíce umírají… Pro nic. Ne, to není to, co tady chci. Ale v historii hledám a hledám napojení na onoho velkého ruského bratra, a nemůžu ho najít. Mluvíme slovanským jazykem, to ano… To je tak jediné. Kulturou jsme krásné spojení starých keltských zvyklostí, germánské šikovnosti a ano… i slovanské krásy, ale Rusko pro nás až do konce světové války nebylo spřízněným národem. Kdybyste se tehdy zeptali Rusa, co si myslí o Češích, řekl by že to nejsou Slované. Jsou to Němci, jen s trochu sparchantělým jazykem. To je pro mě pohrdáním naší národní svébytnosti, která jde nazpět daleko přes tisíc let. My sami jsme se označili za Slovany, abychom se vymezili proti Rakousku za jeho nadvlády, když se tehdy řeklo “Slovan”, znamenalo to často spíš “příslušník jednoho z národů, co trpí pod Rakouskem”. Ale Rusko, které tu páchalo zločiny a svrhlo naši demokracii, kterému jsme bezdůvodně odváděli uran z dolů, jež vydolovali lidé, kteří pouze nesdíleli stejnou ideologii… To nejsou moji bratři. Nejsou to moji přátelé, i když se do Ruska zrovna chystám. Je to pro mě exotická a vzdálená země, ale nikdy to pro mě nebyl přítel nebo bratr….

Lidé se nechávají vystrašit zvěstmi o lidech co pro Alláhovu slávu uříznou ti hlavu, a kvůli tomu odmítají tisíce lidí, ano, mezi kterými jsou i lidé špatní a zamýšlející islamizaci, a ano, nevím kolik z nich skutečně uprchlo před válkou… Ale vím že mnozí z nich uprchli před nesvobodou vyznání, před svou rodinou, jež je chce zabít, protože islám pro ně není to jediné správné, lidí, kteří potřebují pomoc a tu pomoc jim můžeme poskytnout my v Kristu… Radši jsme si ale zvolili strach.

Ve Švédsku, když jsem tam minulý rok měsíc pracoval, jsem poznal malý sbor. Potom co jsem tam přijel (konec roku 2016), sbor vyrostl o více než čtyři stovky lidí, jež tamní křesťany svými konverzemi obrovsky povzbudili a znovu zapálili oheň evangelia, který tam předtím sami našli. Ne, neříkám že bychom měli brát všechny bez rozmyslu, a to, že kvóty byly povinné, je pro mě urážka. Ale Kristus sám říká, že kohokoliv bychom napojili a ošatili, i kdyby to byl z jeho nejmenších, jemu jsme to udělali. A pokud to neděláme, neděláme to Kristu.

Už přijíždím do hor, a přestávám být tolik rozrušený. Miluji svou zemi. I když mi teď láme srdce. Nehodlám ji opustit. Ne, to ne… Ale je mi tu úzko. Připadám si, že za projevení soucitu, o kterém čtu v Bibli, budu lynčován, a od těch, kteří si říkají křesťané, nejvíce. Žasnu, kam až dezinformace moji zemi zavedly. Děsí mě, kam až to možná zajde a obávám se. Ale teď už nadchází další zastávka, a já přestanu psát, Modlím se za svou zemi. Doufám v ní. Doufám že Boží milost a soucit zde nezemře. Snad nebudu zklamán. Pokud ano… Bůh nám pomáhej.Stejně tady bude vždycky doma.

 

Autor: Benjamín Drápal  Foto: CC Search 

Kategorie: Komentáře

17 Komentáře

 1. Každý občan chce žít v této zemi v klidu. Za bezpečnost v zemi je zodpovědná vláda a prezident, které si volíme. Nechci mít prezidenta ani vládu, která bude pro multi-kulti společnost a své občany bude mít za druhořadé a která bude dávat přednost nápadům z Bruselu. Se Západem máme špatné zkušenosti – dvě světové války, Mnichovská zrada. Rusové nás osvobodili , za rok 1968 je nechválím , ale při obsazení nebyly dramatické ztráty na životech. Fandím Rusku, aby nepodlehlo západním dekadencím , mají právo žít po svém.

  Odpověď
 2. Taky se tu necítím jako doma. Židům 11, 13 : Ve víře zemřeli ti všichni, i když se splnění slibů nedožili, nýbrž jen zdálky je zahlédli a pozdravili, vyznávajíce, že jsou na zemi jen cizinci a přistěhovalci.

  Odpověď
 3. Benjamine, bratře, je smutné jak ten kult inteligence přemáhá i křesťany. Na konci se k tomu vrátím.
  Zajímalo by mě, co je na zbytku plochy naší krásné země, když „Sluncem zalitá krajina brzkého února občas skrývá kupičky sněhu, ale někde je zelená tráva.“ A jak poeticky zní: „Západ slunce je tu krásná záležitost.“ Zajímalo by mě také, když píšeš: „… že tohle je země, odkud vzešla moje rodina a už stovky let tu žije, stará se o pole, zúrodňuje zemi…“, zda má tvoje rodina nějaké rozsáhlé hospodářství.
  „Nechápu, jak to že můj národ, tak dlouho toužící po nezávislosti a bojující za svobodu může teď jednat tak krátkozrace a pomýleně.“ – Přiznám se, že jsem jeden z těch krátkozrakých a pomýlených a volil jsem nevzdělaného, sprostého, nemorálního, rozvedeného, prolhaného, arogantního, trapného, nemocného alkoholika, kuřáka, bývalého komunistu a vlastizrádce, beztak spolupracovníka STB, KGB, neonacistu, atd., zkrátka ztělesněné zlo, které se jmenuje Miloš ZEMAN, a to všechno proto, že za všechno můžou ruské dezinformace a české informace, jak křesťanské, tak nekřesťanské, které jsem nebyl schopen zpracovat, protože jsem slabý ve víře a nemám kritické myšlení (dále jen KM), ani selský rozum a na základě těchto skutečností jsem přehlédl nepopíratelnou inteligenci pana Drahoše, který na převážnou většinu otázek odpovídal: „…Zeman sem…, Zeman tam…, Zeman byl…, Zeman je…, Zeman bude…, Zeman tohle…, Zeman tamto…, Zeman…, Zeman…, Zeman…“ Já prostě smekám, jak dokázal slovem Zeman vytvořit předvolební kampaň a jak slovo Zeman může být i odpovědí na většinu otázek z jakékoliv oblasti. To je pro mě revoluční zjištění.
  Ale věnujme se nyní tomu, o co ti vlastně jde. Myslím si, že když nejsme dodnes schopni zvládnout romskou menšinu bez vyznání a můžeme pozorovat jen diskriminaci české většiny v mnoha sociálních oblastech (nebudu rozebírat) a jak jeden bratr také trefně poznamenal, že nemáme kapacitu oslovit ani své sousedy, tak by mě zajímálo, jak by si křesťané poradili s muslimy. Podotýkám, že již nyní jsou o krok napřed – jejich věrouka se zavádí do škol, zatímco křesťané nejsou zrovna vítáni. Jinak se mrkni na „https://www.youtube.com/watch?v=Sirj6qNLAEU“, jací chudáci sem táhnou a zkus použít KM (jinak KM není z mé hlavy, ale z Výzvy vědců „http://www.vyzvavedcu.cz/“ – stojí za přečtení, tam se člověk o sobě taky něco dozví…).
  Nyní zpět na začátek. Benjamine, mám za to, že jsi možná vzdělaný, ale chybí ti pokora, láska a úcta k člověku a doufám, že si to vezmeš osobně a zamyslíš se nad sebou, protože pak teprve budeš svobodný.

  Odpověď
  • Magda Hejdánková

   Když člověk činí chybná rozhodnutí z neznalosti, ze strachu nebo z donucení je to pochopitelné. To ale není váš případ Petře W., vy jste takové rozhodnutí učinil dobrovolně a s chutí a co víc – jste na něj pyšný. To dřív nebylo, lidé se za své sviňárny alespoň styděli a skrývali je. Dnešní člověk je ale pyšný, bude klidně říhat na veřejnosti a ještě se rozhlížet, zda ho všichni slyšeli!

   Odpověď
   • „… vy jste takové rozhodnutí učinil dobrovolně“ – Potud souhlasím, se zbytkem už ne.
    Nevolil jsem s chutí a ani na to nejsem pyšný. Zemana jsem volil jednoduše proto, že s Drahošem bychom zakusili EUROkomunismus s islámským bonusem o něco dřív, než je nutné. A co se týče toho, že To dřív nebylo, tak jsem si jist, že To bylo, je a bude a člověk zpravidla na veřejnosti neříhá s tím, aby ho všichni slyšeli a rozhlíží se spíš proto, že se za to stydí a zjišťuje před kým se ztrapnil.

    Odpověď
    • Magda Hejdánková

     Nás ohrožuje EUROkomunismus? Děláte si legraci Petře? Ve které jiné členské zemi mají komunisté takový vliv jako u nás? Vždyť u nás komunisté aspirují na spolusestavení vlády! Strašíte něčím, co je typické právě pro Čechy, a ne pro EU! A jestli je EU komunistická, jak je možné, že jsou čeští komunisté jejími největšími odpůrci? A pozor – oživění komunistické ideologie v EU se pojí právě se vstupem České republiky, Slovenska a dalších východoevropských a postsovětských zemí. Komunismus jde od nás do EU a ne naopak. Strana Evropské levice – superstrana sjednocující evropské komunistické strany vznikla i s přispěním českých komunistů pod vedením Miloslava Ransdorf. Nikoliv náhodou tato strana vznikla právě v roce 2004, kdy do EU vstoupilo 10 nových států včetně nás. Jednalo se o Českou republiku, Estonsko, Kypr, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko, Maltu, Polsko, Slovensko a Slovinsko. To odtud přišel nárůst komunistického vlivu. Nestrašte Čechy virem komunismu, když jsou Češi komunistickými bacilonosiči.

     Odpověď
     • Z oficiálních stránek EU:
      „https://europa.eu/european-union/sites/europaeu/files/docs/body/altiero_spinelli_cs.pdf“

      A zde znění Spinelliho plánu v angličtině (v češtině jsem nenašel, zvláštní, ale pochopitelné):
      „http://www.altierospinelli.org/manifesto/en/manifesto1944en_en.html“

      Přehlédněte skutečnost, že „Kritizoval některá politická stanoviska komunistické strany. Zklamání z této strany a hlubší pochopení problému díky studiu ho přivedly k rozhodnutí komunisty opustit a začít se zabývat myšlenkou evropského federalismu.“ Starého psa novým kouskům nenaučíš.

     • Magda Hejdánková

      Spinelli je už více než 30 let mrtvý, je tedy jasné, že od něj žádný komunistický vliv do EU nepřichází. Mnohem zajímavější je podívat se na odpůrce EU, jakým je u nás třeba známý Tomio Okamura. Ten už v roce 2012 neváhal komunismus označit za „nejdemokratičtější systém, který svět poznal“ (více zde: url.cz/dt9DH). Zatímco zmíněný Spinelli tedy komunismus opustil, Okamura jej vychvaluje. Pořád tedy platí, komunismus jde ze zemí východní Evropy (kde byl doma desítky let) na západ a ne naopak.

 4. Karel Krejčí

  Hochu, hochu, máš to v hlavě poněkud pomatené. S tvou krásnou zemí (stejně jako mojí), sounáležejí i její typičtí obyvatelé – ti „venkovští“. Dnes již není pochyb o tom, že jinak vnímají problémy současné Evropy a EU lidé z Prahy a okolí a jinak z menších měst a z venkova. U těch prvně jmenovaných mě zaráží, proč při své úžasné kultivovanosti jezdí na víkendy na své rekreační chalupy právě do těch míst, které ještě poskytují právě tu nezkaženou krásu naší země. Jak to, že v tomto případě dokáží „skousnout“ onu morální propast, kterou tvoří sympatie „venkovanů“ k současnému prezidentovi, který měl být pro své mnohé neřesti asi už dávno minimálně ukamenován. A proč dokonce v důchodovém věku opouštějí úžasné velkoměsto s tolika možnostmi, aby mohli prožít zbytek života v poklidu – právě mezi těmi lidmi, kteří jsou tak Ruskem zmanipulovaní a vůbec celkově dezinformovaní – tedy bez schopnosti vlastního vidění a vytvoření názoru. Hochu, hochu, nevidíš si na špičku nosu …

  Odpověď
  • Magda Hejdánková

   Co vás na tom zaráží pane Krejčí? Je to tím, že být „venkovský“ vůbec není otázkou místa, kde žijete, ale otázkou stavu mysli. Můžete klidně žít v Praze a být mentální venkovan. V době, kdy je v ČR víc mobilních telefonů než lidí, kdy už prakticky neexistuje lokalita bez internetu, kdy má každý televizi s dvaceti programy už není žádného rozdílu v přístupu k informacím. Máme jej všichni úplně stejný. Rozdíl je pouze ve schopnosti rozlišovat, porovnávat, ověřovat a poznané si pamatovat. Ve městě i na venkově naleznete lidi, kteří léčí rakovinu popíjením Sava. Jeden i druhý prostě mají sklon věřit pokoutným tzv. „nezávislým a alternativním“ informacím a současně propadli naprosté nedůvěře k obecnému poznání. Všichni doktoři jsou podle nich podvodníci spiknutí s farmaceutickou lobby. Jak to vědí? Dostali se snad k nějakým tajným informacím? Ne, ale psal to Tonda na webu a taky se dušoval, že jeho známej se Savem vyléčil! No tak potom je to sichr. Tonda to je autorita! Výsledkem je pozdní prozření, promarnění času ke skutečné léčbě a často smrt. Tak to je s prezidentskými volbami s EU a vším ostatním. Renomovaní vědci, ekonomové, skuteční podnikatelé (a ne teoretičtí blablové jako Klaus a Zeman), politologové a další mohou snášet tisíce podložených argumentů varujících před sebevražedným Czexitem a nic to není platné. Proč? Protože Tonda na webu psal … Tondové taky často píší, že nejhorší ze všeho je politická korektnost a neochota nazývat věci pravými jmény. Takže jasně a na rovinu Tonda je blbec! A ten, kdo mu věří tuplovanej!

   PS: Podobnost s jakýmkoliv Antonínem ve vašem okolí je čistě náhodná. Vy jste ale skuteční.

   Odpověď
   • Karel Krejčí

    Paní Hejtmánková, ze zveřejněné mapy, která byla po volbách k dispozici, bylo zřejmé, že příznivci kandidáta Drahoše měli převahu pouze ve středočeském kraji. Možná, že to není úplně přesné, ale to nehraje klíčovou roli. Sami účastníci televizní diskuse, která probíhala během voleb a hlavně po nich, potvrdili přesně to, co se dopředu očekávalo. Praha a středočeský kraj – Drahoš. Zbytek (převážná část) – Zeman. A tam také byl vyřčen onen výraz – venkov. Jinak jsem shlédl na You tube video, na které uvedl odkaz Petr W. Člověk by skoro věřil, že to je realita. Naštěstí tam jistě byli samí komparzisté a herci a samotný děj byl vymyšlen. Výborně jsem se „pobavil“.

    Odpověď
   • Magdo, vy nedáváte pozor; Zeman se dost jasně vyjádřil, že Czechexit je nesmysl, což je to pochopitelné. On se jen snaží zabránit před absolutním Czechentrem.
    A co se týče farlobby, tak tam se obávám, že obětmi jsou i samotní lékaři a pokud jde o jejich profesionalitu, dovolím si je přirovnat k řemeslníkům, protože s nimi máme nepříjemné zkušenosti, a vážně jsme uvažovali o žalobě. Jenže lékaři zpravidla proti sobě nejdou, a ono je to vlastně dobře. Tím je neházím do jednoho pytle, ale jsou lékaři, kteří svému poslání rozumí a ti, kteří ne.

    Odpověď
   • No vidíte, a já třeba jsem si střízlivě našel v archivech Přítomnosti Peroutkovy články „Češi, Němci, Židé“ a „Dynamický život“ a zjistil jsem, že původní Zemanův výrok byl přiléhavě správný, ač podpíraný nedoložitelným v tu chvíli argumentem. Když na to mám čas já si to vyzdrojovat, čím spíše novináři z důvěryhodného mainstreamu.. a ne, kdepak, spustili nechutnou palbu. Body pro MZ nasbíráte i z nealternativních zdrojů.

    Odpověď
 5. Magda Hejdánková

  Pane Krejčí, ještě se vrátím k vašemu hodnocení městských a vesnických voličů.

  Zaráží vás, proč lidé z větších měst a hlavně Prahy „při své úžasné kultivovanosti jezdí na víkendy na své rekreační chalupy právě do těch míst, které ještě poskytují právě tu nezkaženou krásu naší země. Jak to, že v tomto případě dokáží „skousnout“ onu morální propast, kterou tvoří sympatie „venkovanů“ k současnému prezidentovi …“

  Nu a mě zase zaráží, proč ti poctiví a nezkažení venkované volící Miloše Zemana, jezdí do velkých měst, a hlavně do Prahy, vyhledávat odbornou lékařskou péči od vzdělaných lékařů s tituly, tedy představitelů inteligence a pražské kavárny? Proč nepožádají o lékařský zákrok nějakého poctivého, městem nezkaženého venkovského pracanta? Rolníka, traktoristu, zedníka? Koneckonců, proč i sám Miloš Zeman, když mu jde o kejhák, vyhledává pomoc lékařských akademiků a vzdělaných odborníků? Proč si nezajede na „drobný zákrok v dutině ústní“ na venkov za svými moudrými voliči?

  Odpověď
  • Paní Hejdánková, způsob Vaší odpovědi mě nepřekvapil a opravdu jsem jej v takovéto formě očekával. Moje původní reakce se vztahovala na podstatu komentáře, v němž autor na jedné straně obdivoval krásu české krajiny, ale současně poněkud pozapomněl respektovat pohledy, názory a způsob života těch lidí, kteří v té krajině bydlí a pro něž neslouží jako rekreace, ale je pro ně skutečným domovem. A protože autor komentáře je charakterizoval s ne přílišnou snahou o jejich pochopení, vstřícnost a respektu k jejich svébytnosti i já jsem se zachoval podobným způsobem zase k té druhé polovině. Já se tímto omlouvám …

   Odpověď
  • Proč jezdí do města za vzdělanými lékaři s tituly ? To je dělba práce- oni ti vzdělaní lékaři by zase neměli co do úst a čím utřít tochez nebýt venkovských primitivů. A výmluvy na importní charakter tohoto vznešeného zboží neobstojí – aby se dovezlo, muselo se něco vyvézt, a aby se vyvezlo, muselo se vyrobit, a to zase byla práce právě těch venkovanů. U lékařů si tedy jen vybírají svůj spravedlivý díl.

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář