Nedenominační sbory nabírají miliony členů. Odkud přicházejí?  

V posledním desetiletí poklesl počet baptistů, metodistů, luteránů, presbyteriánů a všech ostatních protestantských denominací s výjimkou těch, které se hlásí k nedenominačnímu křesťanství. 

Sčítání mezi americkou populaci z roku 2020, které má být zveřejněno koncem tohoto roku, uvádí o 4 000 nedenominačních sborů z více než v roce 2010 a návštěvnost nedenominačních sborů se za tu dobu zvýšila o 6,5 milionu lidí.

Zároveň se podle Christianity Today po pěti desetiletích mírného poklesu propadají denominace hlavního protestantského proudu. V polovině 70. let 20. století se téměř třetina Američanů hlásila k denominacím, jako je Sjednocená metodistická církev, Sjednocená církev Kristova a Episkopální církev. Nyní se však k této tradici hlásí jen každý desátý Američan.

SOUVISEJÍCÍDriscoll, Schaeffer a Packer o růstu církve a modloslužbě v srdci pastora

V roce 2021 počet protestantů bez vyznání ve Spojených státech převýšil počet protestantů hlavního proudu. Co však způsobuje tento obrovský posun v církevním prostředí?

V rámci průzkumu General Social Survey jsou Američané dotazováni na náboženství, ve kterém byli vychováni, a poté na jejich současnou tradici. Protestanté hlavního proudu se již několik desetiletí snaží udržet si věřící narozené v jejich církvích. V 70. letech 20. století by asi tři čtvrtiny těch, kteří byli vychováni v tradiční protestantské denominaci, patřily ke stejným církvím i v dospělosti. V roce 2010 se podíl těch, kteří zůstali ve stejné denominaci snížil na něco málo přes polovinu (55 %).

Z těch 45 % křesťanů hlavní protestantské linie, kteří odcházejí, někteří končí v evangelikálních sborech; podíl evangelikálů se však mezi 80. lety a rokem 2010 nezvýšil. Místo toho je podle Christianity Today důležitější, že podíl těch, kteří opouštějí tradiční protestantské denominace a stávají se náboženskými „nones“ – nehlásí se k žádné víře ani k žádné konkrétní tradici – se od 70. let ztrojnásobil z 6 % na téměř 20 %. Neexistuje tedy mnoho důkazů o tom, že by vzestup nedenominačních sborů byl přímo podporován úpadkem tradičního protestantismu. 

Lidé v nedenominačních církvích mají ve skutečnosti stále menší pravděpodobnost, že budou mít původ v některé z tradičních protestantských církví hlavního proudu, protože počet věřících v těchto denominacích klesá. V sedmdesátých letech minulého století pocházelo z hlavního proudu asi 22 %, zatímco v posledním desetiletí to bylo 10 %.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Přesto roste podíl lidí, kteří byli vychováni v katolické víře a v dospělosti se identifikují jako nedenominační křesťané. V sedmdesátých letech minulého století bylo mezi nedemoličními sbory jen 6 % konvertovaných katolíků. Dnes se jejich počet téměř ztrojnásobil na 17 %. Existuje tedy mnohem větší přesun od katolíků k nezávislým sborům než od protestantů hlavního proudu.

V osmdesátých letech minulého století byla jen 2 % lidí vychována v nedenominační církvi, zatímco 7 % lidí bylo vychováno v baptistické církvi a 5 % v metodistické církvi. Tato procenta se však za posledních 40 let výrazně změnila. Nyní je stejně pravděpodobné, že mladý člověk bude vychován v nedenominační církvi jako v baptistické, ale jen 4 % lidí jsou vychovávána v metodistické tradici.

Co je příčinou nárůstu počtu nedenominačních církví? Zatímco v minulosti byl důsledkem toho, že značná část osob opouštěla tradiční církve hlavního proudu, nyní se zdá, že počet nedenominačních sborů roste díky tomu, že přijímají lidi, kteří byli vychováni jako katolíci, což je asi čtvrtina celkové populace.

Zároveň je v nedenominačních církvích vychováváno stále více mladých lidí, což podle Christianity Today znamená, že udržení vlastních členů bude pro nedenominační sbory v budoucnu stejně důležité jako přivádění nových dospělých členů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 21. srpna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář