Největší americká protestantská denominace má výroční kongres. Bude volit prezidenta i další směřování 

Největší americká protestanská denominace má setkání uprostřed odhalení sexuálního zneužívání, které v denominaci probíhalo desítky let a rozdělené americké společnosti. Evangelikální denominace také zaznamenala i v důsledku pandemie rekordní pokles členů. Vevnitř probíhá debata o službě žen v církvi, ale také přístup k rasovým otázkám.  

Ed Litton, odstupující předseda Jižních baptistů (SBC), má pro svého nástupce několik rad. „U Jižních baptistů je to tak – a dělám to už dlouho – že nikdy nevíte, co přijde,“ řekl podle Religion News Service. 

Od úterý 14. června bude Litton, dlouholetý alabamský pastor, předsedat každoročnímu dvoudennímu setkání největší protestantské denominace v zemi. Více než 8 200 delegátů místních sborů se sejde v kalifornském Anaheimu – asi 10 minut od Disneylandu – aby se modlili, uctívali a jednali.

SOUVISEJÍCÍJižní baptisté budou debatovat, jak co nejlépe přistupovat k problematice potratů

Denominací, která má 13,7 milionu členů, v posledních týdnech otřásla zpráva, podle níž se vedoucí představitelé SBC po desetiletí snažili problém sexuálního zneužívání bagatelizovat a chránit denominaci, zatímco zneužívané démonizovali a považovali je za nepřátele církve. Jižní baptisty podle Religion News Service také rozdělila polarizace, která ovlivňuje okolní společnost, přičemž skupina konzervativců doufá, že změní směřování SBC, a tvrdí, že se do ní dostali liberálové, kritická rasová teorie a kazatelky, což denominaci odvádí od učení Bible.

V Anaheimu budou delegáti volit nového předsedu a rozhodovat o tom, zda přijmou řadu reforem zaměřených na řešení sexuálního zneužívání. Pracovní skupina doporučila vynaložit 3 miliony dolarů na zřízení webové stránky, která by monitorovala pastory a církevní pracovníky, kteří se zneužívání dopustili. Církev by také poskytovala více školení a najímala pracovníky, kteří by pomáhali poškozeným najít pomoc.  

Tyto dva dny v Anaheimu budou mít pravděpodobně zásadní vliv na budoucí směřování SBC, protože se budou řešit klíčové otázky, které jsou v sázce. Někteří baptističtí představitelé mají proti reformám námitky a tvrdí, že jsou nebiblické, nebo varují, že zničí SBC tím, že otevřou denominaci soudním sporům.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. června 2022 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář