Německá policie prohledala 54 objektů v rámci vyšetřování islámského centra

Berlín – Německá policie dnes prohledala 54 objektů v sedmi spolkových zemích v souvislosti s vyšetřováním Islámského centra v Hamburku (IZH). To už delší dobu sleduje německá civilní kontrarozvědka, Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), a je klasifikováno jako islamistické, sdělila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová. Podle agentury DPA by vyšetřování mohlo vyústit v zákaz IZH.

Islámské centrum v Hamburku je podezřelé z vyvíjení činnosti proti ústavnímu pořádku a proti myšlence porozumění mezi národy a z podpory radikální organizace Hizballáh, uvádí německé ministerstvo vnitra. Libanonské šíitské hnutí Hizballáh je v Německu považováno za teroristickou organizaci a jeho činnost v Německu je zakázaná.

SOUVISEJÍCÍ Studentka teologie Kira Geissová vyhrála Miss Německo: „Miluji církev, je to můj domov“

Faeserová uvedla, že na raziích se v celém Německu podílelo zhruba 800 policistů. Ujistila přitom, že cílem zátahu není žádné náboženství nebo stát.

Podle deníku Die Welt byl centrem zásahu Hamburk. Jeho cílem pak bylo zajištění důkazního materiálu k možnému zákazu spolku a zabavení jeho majetku. Další razie se podle listu konaly v Berlíně, Hesensku, Severním Porýní-Vestfálsku, Bádensku-Württembersku, Dolním Sasku a Bavorsku. Kontrarozvědka podle německého ministerstva vnitra předpokládá, že IZH „má velký vliv na určité mešity a spolky, až po naprostou kontrolu“. Aktivity IZH jsou přitom podle ministerstva „zaměřeny na šíření revolučního konceptu“ nejvyššího íránského vůdce.

Razie byla provedena mimo jiné v hamburské Modré mešitě, kterou spravuje IZH. Centrum je podle listu Die Welt považováno za jakousi zahraniční pobočku íránského klerikálního režimu. Jenom v Hamburku bylo provedeno 31 prohlídek, jichž se zúčastnilo na 300 policistů, uvedly místní úřady.

V Hannoveru dnes kriminalisté podle spolkového státního zastupitelství prohledali zhruba 20 objektů při razii proti údajným podporovatelům Hizballáhu. Opatření byla namířena proti pěti podezřelým s údajnými vazbami na šíitskou milici. Podezřelí jsou z členství v zahraniční teroristické organizaci. Zadržen podle DPA při tomto zátahu nikdo nebyl.

„Právě nyní, v době, kdy se mnoho Židovek a Židů cítí zvlášť ohroženo, platí, že obecně nebudeme trpět žádnou islamistickou propagandu a žádné antisemitské a protiizraelské štvaní. Právě nyní je důležitá velká bdělost a tvrdý postup. Proto rozhodně vyšetřujeme každé odůvodněné podezření,“ citoval Faeserovou Die Welt.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. listopadu 2023 Foto: screenshot YouTube – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář