Nemůže se opakovat osud Československa. Welby si přeje vítězství Ukrajiny nad ruskými okupanty  

Arcibiskup z Canterbury se zastal Ukrajiny, která se brání ruské invazi do své země.

Nejvyšší představitel anglikánské církve Justin Welby, který byl na třídenní cestě do nyní válkou zmítané země, řekl rozhlasové stanici BBC Radio 4, že ačkoli ideálním řečením je mír, nemělo by se dovolit, aby zlo zvítězilo.

„Mír je vždy lepší než válka. Ale jsou chvíle, kdy si spravedlnost žádá, aby došlo k porážce toho, co jsme s arcibiskupem z Yorku nazvali invazí zla, a nelituji, že jsem to řekl,“ informuje křesťanský portál Premier. 

SOUVISEJÍCÍArcibiskup z Canterbury zahájil třídenní návštěvu Kyjeva

„Ukrajina je zde obětí, nemůžeme sklouznout zpět do Československa roku 1938. Nemůžeme se tvářit, že se to odehrává daleko od nás a že o jejich situaci víme jen málo. Musí existovat skutečné odhodlání říct, že nelze napadnout jinou zemi, s výjimkou nevyhnutné sebeobrany.“

Komentáře arcibiskupa Justina přicházejí v době, kdy poradce ukrajinského prezidenta uvedl, že ve válce s Ruskem bylo dosud zabito 13 000 ukrajinských vojáků. Je to první oficiální odhad padlých od letošního léta.

Američtí představitelé nedávno spočítali, že ruská armáda zaznamenala více než 100 000 zabitých a zraněných vojáků a že Kyjev pravděpodobně utrpěl podobné ztráty.

„Cena za sebeobranu je vysoká. Je to hrozná tragédie, která má na svědomí mnoho ztracených mladých životů. Ale soud za to musí padnout na ty, kteří válku začali, ne na Ukrajinu,“ cituje Welbyho britský portál Premier. 

Arcibiskup Welby, který se údajně musel v pátek ráno ukrýt v protileteckém krytu poté, co zaznělo varování před náletem, se ve čtvrtek v Kyjevě setkal s představiteli křesťanských, židovských a muslimských komunit.

Řekl, že z jejich rozhovorů jasně vyplynulo, že je zapotřebí, aby Ukrajina z války vyšla jako vítěz. Varoval však, že Západ si zřejmě neuvědomuje, jak dlouho může násilný konflikt trvat.

„Lidé na Západě si musí uvědomit, že náklady této války… nejsou krátkodobé. Musíme se k tomu postavit opravdu s odhodláním,“ poznamenal. 

Mezitím Kreml v pátek prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin je „otevřen jednání“ o Ukrajině, ale Západ musí přijmout požadavky Moskvy. Přišlo to den poté, co americký prezident Joe Biden prohlásil, že je ochoten jednat, pokud by Putin hledal způsob, jak válku ukončit.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 6. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Justin Welby

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář