Neznámý vandal nasprejoval na pražský kostel symbol ruské vojenské agrese

Neznámý vandal začátkem týdne nasprejoval na dveře starokatolického kostela sv. Vavřince v Praze symbol Z, který je často spojován s ruskou invazí na Ukrajinu. Kněz Petr Jan Vinš na Twitteru informoval, že společenství podalo trestní oznámení. 

„Neznámý vandal nasprejoval na dveře našeho kostela písmeno Z – symbol zločinného ruského útoku na Ukrajinu. Rádi bychom dotyčnému kremlofilnímu koštěti vzkázali, ať následuje ruskou válečnou loď…,“ informovala farnost na svém facebookovém profilu.

„Pokud je tedy symbol Z zneužíván k podpoře invaze na Ukrajinu, může dle ministerstva vnitra jít o schvalování vedení útočné války, tedy zločinu proti míru,“ uvedlo ministerstvo vnitra. O snaze ministerstva jako první informoval portál Neovlivní.cz.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Pravoslavná církev podle mluvčího neposvětí mazance s invazním znakem Z

Ruská pravoslavná církev nebude během nadcházejících pravoslavných Velikonoc světit mazance „ozdobené“ písmenem Zet, symbolem ruské invaze na Ukrajinu. Rozhlasové stanici Govorit Moskva to řekl Vachtang Kupšidze z tiskového odboru vedení církve. Vysvětlil to tím, že takové pekárenské výrobky nemají žádný vztah ke křesťanské tradici.

„Domníváme se, že symbolika velikonočních mazanců musí zůstat beze změny nezávisle na vnějších okolnostech. Tradiční velikonoční mazance nemají žádné dodatečné symboly. Podle mého názoru pekárenské výrobky, které mají symboliku odlišnou od křesťanské, nelze pokládat za velikonoční mazanec. Myslím, že se nepočítá se svěcením takových svátečních výrobků,“ řekl Kupšidze.

Připustil, že výroba zboží s vlasteneckou symbolikou je nyní nezbytná, ale má se tak dít mimo církev. „Výrobky obsahující tuto symboliku mají právo na existenci jako forma podpory ruské armády, ale mimo sakrální prostory kostelů,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. dubna 2022 Foto: Facebook – Chrám sv. Vavřince

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář