Noc kostelů přilákala v pátek na severu Čech asi 25.000 lidí

Litoměřice – Noc kostelů přilákala v pátek na severu Čech asi 25.000 lidí. Sakrální památky spadající pod litoměřickou diecézi navštěvovali lidé v Ústeckém, Libereckém, Středočeském a okrajové i v Královéhradeckém kraji, kde se zapojilo 214 památek. ČTK to řekla koordinátorka Noci kostelů za litoměřickou diecézi Milena Davídková.

„K sečtení mi chybí asi 50 kostelů, odhaduji, že návštěvnost byla kolem 25.000 osob,“ uvedla Davídková. Loni se akce zúčastnilo 23.600 lidí, v roce 2019 to bylo zhruba stejně jako letos. Podle Davídkové byla nejvyšší návštěvnost na Litoměřicku, Teplicku, Děčínsku a Chomutovsku. „Na Mladoboleslavsku se jeden farář rozhodl zapojit 12 objektů okruhově, že se lidé přemisťovali a účastnili se i lidé z poměrně velké dálky,“ uvedla Davídková. Program se zaměřoval na poznávání architektury.

SOUVISEJÍCÍ – Noc kostelů nabídne na jihu Čech i procházku po stopách biskupů

Do návštěvnosti zasáhla pandemie. Na Českolipsku se nejméně ve třech objektech Noc kostelů zrušila kvůli tomu, že se v obci Polevsko objevilo podezření na indickou mutaci koronaviru. „Kolem pěti šesti kostelů to výrazně omezilo na úplné minimum,“ doplnila koordinátorka.

V Královéhradeckém kraji, který je na samotné hranici litoměřické diecéze, se letos zúčastnil jeden kostel v Markvarticích u Sobotky na Jičínsku. „Úplně na poslední chvíli, den před tím, se zapojil, takže v podstatě skutečně máme zastoupené čtyři kraje,“ dodala Davídková.

Do letošního ročníku se přihlásilo přes 1200 objektů a pořadatelé připravili téměř 4500 programů. Uskutečnit je umožnilo rozvolňování protiepidemických opatření. Prohlídky bylo možné absolvovat individuálně, v omezeném počtu účastníků bylo ale možné poslouchat přednášky či koncerty. Téma letošní Noci kostelů byla ekologie.

Lidé letos poprvé sledovali programovou nabídku Noci kostelů i prostřednictvím mobilní aplikace, která je upozornila na přihlášené objekty v nejbližším okolí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 30. května 2021 Foto: Facebook Noc kostelů

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář