Nové evangelium prosperity?

Doba, kdy evangelikálové varovali mladé lidi, aby si dávali pozor na evangelium slibující zdraví, bohatství a prosperitu, je pryč. Byla to doba, kdy kazatelé slibovali, že Bůh odmění své poslušné zdravím a bohatstvím. Křesťané na Západě byli unaveni životním stylem pastorů v drahých oblecích, kteří vlastnili soukromá letadla.

Hospodářská krize v roce 2008 a vysoká zadluženost dospívající americké generace kvůli půjčkám na studium však přivedly většinu mladých lidí ke snu vydělat miliony dolarů. Díky spojení se světem kolem sebe přes iPhone se stali náchylní věřit novému evangeliu prosperity, popisuje Relevant Magazine nový fenomén, který je možné sledovat mezi americkými křesťany.

Nové evangelium slávy a vlivu

V roce 2017 Forbes informoval, že jeden ze čtyř mileniálů by opustil svou práci, aby se stal slavným. Třicet procent by se raději stalo slavnými, než aby se stalo lékaři nebo právníky. Jeden z deseti by si raději vybral slávu než vysokoškolské vzdělání. Pokud se zeptáte většiny středoškoláků, čím chtějí být, jejich odpovědí by bylo „YouTuber.“ Mladí lidé by prostě stále častěji vyměnili peníze, majetek a zdraví za slávu ve víru velkoměsta.

Mladí lidé v USA opouštějí předměstí v houfech a směřují za naplněním svých snů v některém z velkoměst, jako jsou Los Angeles, New York nebo San Francisco. Věří, že právě zde je největší příležitost k nastartování kariéry.

S telefony iPhone v ruce chtějí přitáhnout pozornost svými příspěvky na Instagramu nebo videem na YouTube z některého z nejkrásnějších míst na světě. Všemožně se snaží prezentovat svůj „dobrý život“ před svými fanoušky.

V dnešním sekulárním světě se naše město stalo naším chrámem a sociální média naší modlitbou. Evangelium prosperity už nejsou domy, auta, peníze a zdraví. Nové evangelium prosperity je moderní město a co největší počet fanoušků na sociální síti.

Autor článku se domnívá, že Bůh umístil každého člověka na konkrétní místo s cílem, aby našimi životy mohl oslovit lidi kolem nás. Pokud, se však stěhujeme, začínáme naše životy zase od začátku. Necháme za sebou vztahy a potenciál, který jsme si budovali na původním místě bydliště.

Na závěr doplnil pasáž z Jeremiáše v dopisu vyhnancům v Babylonu: „Stavějte domy a žijte v nich, sázejte zahrady a jezte jejich plody. Berte si ženy a ploďte děti. Vybírejte nevěsty pro své syny a provdávejte své dcery, ať mají děti. Rozrůstejte se, ať vás neubývá. Usilujte o prospěch města, do něhož jsem vás vystěhoval, a modlete se za ně k Hospodinu, neboť v jeho prospěchu je i váš prospěch.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

-mn-  Datum: 1. září 2019  Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,

6 Komentáře

 1. Je to určitý posun od reality k virtuální realitě a od skutečného, materiálního světa směrem k pocitům a zážitkům. A od budoucnosti a minulosti k přítomnému okamžiku. Tato „sláva“ je ještě přechodnější než materiální bohatství. Vládnoucí třída s tím, myslím, počítá. Pokud na to civilizace bude mít prostředky, bude se snažit udržovat mnoho lidí v tomto virtuálním stavu.
  Možná jde o novou formu přístupu „chléb a hry“?

  Odpověď
 2. To sedí na Mik.Mináře. Do Prahy přišel z jižních Čech, jako kdysi Hus, tam ho postrčili do politiky a vyneslo ho to do oblak. Díky lidem, kteří nejsou jako já.

  Odpověď
 3. Karel Krejčí

  No, neberte to jako výzvu k nějaké názorové „přestřelce“, ale je to dosti viditelná cesta, kam svět směřuje. Vy máte na svět celkově optimistický názor, já nikoliv. Věřím podle Písma, že svět upadne do tak hluboké krize, že samotný život se stane velkým utrpením. Není v naší moci toto změnit, ale je v naší moci se toho nezúčastnit…

  Odpověď
 4. Nevím, zda jsem to pochopil správně, ale pan Minář je křesťan? Myslel jsem si, že je to levicový anarchista, který bojuje proti parlamentní demokracii a žádá soudy o tvrdé tresty těch, kteří byli zvoleni proti zájmům pracujícího lidu? Připomíná mi to veřejná shromáždění před soudy za potrestání zrádců a kolaborantů z 50. let. Nebo ty šibenice, které byly vidět nakreslené na ulicích po demonstracích Milionu chvilek, jsou novým symbolem místo kříže?

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář