Od účastí na demonstracích na náměstí Nebeského klidu k víře v Krista

Ačkoli nese název náměstí Nebeského klidu, posvátné centrum Pekingu je známé pro něco zcela odlišného: masakr ze 4. června 1989, kdy čínské jednotky střílely na účastníky nenásilné studentské demonstrace a zabily tisíce lidí.

Mezi mladými aktivisty, kteří před 30 lety stáli na náměstí Nebeského klidu, byli Čang Boli a Čou Feng suo. Oba se dostali na seznam nejhledanějších osob v Číně a oba taky byli uvězněni. Ze země se jim však podařilo uprchnout a nyní žijí v exilu.

 SOUVISEJÍCÍKardinál Zen se modlil za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu, Pelosiová žádá bojkot olympiády

Oba také patři mezi nejméně 4 z 21 nejhledanějších studentských aktivistů, kteří uvěřili v Krista, přičemž Čang slouží jako pastor čínské globální církve Harvest a Čou vede organizaci Humanitarian China, která prosazuje práva politických vězňů.

„Studenti na náměstí Nebeského klidu, kteří konvertovali ke křesťanství, mají sklon považovat evangelizaci za prioritu,“ řekl pro Christianity Today Jang Feng gang, který působí jako ředitel Centra pro náboženství a čínskou společnost na Purdue University. „Prioritou jejich sociálního aktivismu je humanitární pomoc lidem v Číně nebo v exilu, včetně politických disidentů, advokátů z oblasti lidských práv a křesťanských vůdců, kteří jsou pronásledováni za své aktivity v hnutí domácích sborů.“

Angažovanost Čanga a Čoua jim dává jedinečný pohled na zásah komunistické vlády proti rostoucímu hnutí čínské domácí církve, jehož vůdci se před desítkami let nechali inspirovat aktivitami na náměstí Nebeského klidu.

Portál Christianity Today připomínají, že 30. výročí masakru nabízí celosvětové církvi šanci si uvědomit duchovní význam pokračujícího boje za základní svobody a lidská práva.

Jang – který předpokládá, že Čína bude do roku 2030 domovem více křesťanů než jakákoli jiná země – chce vidět užší spolupráci evangelikálů s domácími sbory působícími mimo vládou schválené církve.

„Byl jsem spisovatel a chtěl jsem jít na Náměstí nebeského klidu, zaznamenat události a udělat z nich knihu. Byl jsem také studentem na Pekingské univerzitě a připojil jsem se k dalším studentům, kteří tam šli. Byl jsem řečníkem na náměstí a vedl spolu s ostatními hladovku,“ říká pro Christianity Today při vzpomínce na památné události z 1989 Čang Boli.

„Chtěli jsme si připomenout smrt bývalého generálního tajemníka komunistické strany. Vláda si myslela, že jsme nepoddajní, a nesouhlasíme s jeho nástupcem. Toužili jsme po demokracii, svobodě a po lidských právech.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. června 2021 Foto: Wikipedie – ulice Pekingu po násilném potlačení demonstrace

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář