Křesťan dnes

Olomoucká charita za rok přivezla na Ukrajinu přes 48 tun humanitární pomoci

Olomouc – Více než 48 tun humanitární pomoci přivezli od počátku válečného konfliktu na Ukrajinu zástupci Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO). Kromě trvanlivého jídla či zdravotních pomůcek šlo o několik dodávek elektrických generátorů, kamen či stanů. Stěžejní sbírkou ACHO se od listopadu stala akce Světlo a teplo pro Ukrajinu, na kterou dárci věnovali 16,8 milionu korun z celkové dosavadní vybrané částky 18,76 milionu korun na sbírkovém kontě ACHO. Pomoc Ukrajině dosud podpořilo více než 1500 dárců, řekl dnes novinářům ředitel ACHO Václav Keprt.

Sbírku Světlo a teplo pro Ukrajinu vyhlásila ACHO na konci loňského roku po četných raketových útocích Ruska na Ukrajinu. „Šlo o exponované období kvůli výpadkům elektřiny, a to nejen na západě, ale na celém území Ukrajiny. Když nefunguje elektřina, ztrácejí lidé teplo i světlo. Přišla tak poptávka po generátorech a kamnech,“ řekla dnes novinářům koordinátorka pro Ukrajinu Kateřina Biolková.

SOUVISEJÍCÍCharita ČR vybrala pro Ukrajinu 165 mil. Kč a staví bydlení pro uprchlíky

Za peníze ze sbírky se podařilo ACHO dopravit na Ukrajinu 343 menších generátorů a jeden osmitunový o výkonu 400 kVA, který slouží v městské čistírně odpadních vod v Kolomyji k nouzovému napájení čerpadel. Dalších 230 kusů se připravuje. Distribuováno bylo také 500 přenosných propanbutanových kamen včetně stejného počtu opakovaně plnitelných lahví, uvedl mluvčí ACHO Milan Navrátil.

Za uplynulý rok ACHO dopravila na Ukrajinu nákladními auty více než 48 tun humanitární pomoci v podobě trvanlivých potravin, konzerv, hygienických potřeb, plen, zdravotnického materiálu, ale i oblečení či spacích pytlů v hodnotě přes 11 milionů korun. Loni v září na Ukrajinu odjel i naplněný kamion s kompenzačními pomůckami.

Pracovníci ACHO pomáhali i uprchlíkům, kteří hledali zázemí v Česku, podle statistik zajišťovali ubytování 1532 lidem, dalším 822 pomáhali najít práci, více než 20.000 lidí zařizovali materiální pomoc včetně vybavení domácností. Pomohli i s evakuací tří desítek chlapců z dětského domova v Bortnykách. „I v současné době nabízíme uprchlíkům poradenství, zprostředkování odborného poradenství pro uprchlíky v oblastech zprostředkování tlumočení, informací k legislativě, získání práce, vzdělání, zdravotní problematiky uprchlíků či psychologické pomoci,“ doplnil Keprt. Pokračuje i finanční sbírka ACHO. Podpořit ji mohou lidé na účtu 4030207/0100. Peníze jsou momentálně potřeba na výrobu velkokapacitních stanů a nákupy dalších generátorů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version