Organizace varuje, že proruské sily zavírají evangelikální kostely a zatýkají pastory 

Organizace pro ochranu náboženské svobody varovala před pronásledováním nepravoslavných církví na Ukrajině ze strany proruských sil. 

Podle Release International síly okupující oblasti na Ukrajině uzavřely tři největší evangelikální kostely v Melitopolu a v Mariupolu. Při dalším zásahu vojáci údajně prohlásili, že budou tolerovat pouze pravoslavnou tradici. 

Ruští vojáci vtrhli do baptistické modlitebny Milost v Melitopolu v době, kdy probíhala bohoslužba, uzavřeli ji a nařídili pastorovi, aby opustil město. 

SOUVISEJÍCÍ Evangelikálové v Irpini rostli a rozvíjeli se, ale pak přišli ruští okupanti  

Organizace Release International se sídlem ve Spojeném království spolupracuje s partnery na podpoře pronásledované církve po celém světě. Její sesterská organizace Hlas mučedníků je v kontaktu s křesťany v regionu. 

Hyun Sook Foley popsal zásah v baptistické modlitebně, ke kterému došlo 11. září: „Vstoupili do svatostánku, zatímco shromáždění zpívalo chvalozpěv, zastavili bohoslužbu, zapsali jména všech přítomných a zadrželi několik duchovních“. Okupanti pak dali pastorovi Michailu Brisynovi 48 hodin na to, aby opustil město.

Bohoslužba byla právě živě vysílána, když vojáci vstoupili dovnitř. Release International uvedla, že video bylo mezitím z internetu odstraněno.

V srpnu okupační síly uzavřely největší melitopolský protestantský kostel, Melitopolskou křesťanskou církev, známou svým sálem s kapacitou 1 000 míst.

Spolupracovníci Release International uvedli, že okupační síly strhly kříž a přeměnily budovu na „kulturně sportovní a zábavní komplex“. Tentýž měsíc zavřely také melitopolský sbor patřící charismatické církvi Slovo života.

V nedaleké obci Čkalovo vojáci Ruské federace vstoupili do kostela, přerušili večerní bohoslužbu a kostel uzavřeli. Podle zpráv řekli shromážděným: „Po referendu zde vaše nohy už nevstoupí. Máme jen jednu víru, pravoslaví“. Od začátku války se ve vesnici Čkalovo každý den konaly bohoslužby, 21. září však byl kostel uzavřen. 

Podle Release International probíhá konfiskace církevních budov a zadržování pastorů také v dalších Ruskem okupovaných městech včetně Mariupolu. 

Dne 21. září zadrželi ozbrojení vojáci baptistického pastora Leonida Ponomarjova a jeho manželku Taťánu poté, co vtrhli do jejich domu v Mariupolu.

Podle informací portálu Forum 18 ruské úřady tvrdí, že Ponomarjovovi byli zapojeni do „extremistické činnosti“. Po prohlídce jejich baptistické modlitebny ji okupační síly „zapečetily“, aby zabránily budoucím bohoslužebným setkáním.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. října 2022 Foto: screenshot YouTube – válka na Ukkrajině

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář