Palestinští evangelikálové vyzývají církev na Západě k pokání, na oplátku jsou kritizováni

Křesťané na Blízkém východě odmítají násilí a vyjadřují frustraci z toho, že Západ neuznává realitu okupace a vedlejší škody způsobené bombardováním.

Od vypuknutí války po bezprecedentních teroristických útocích Hamásu na Izrael vyjadřují blízkovýchodní církve, rady a vedoucí představitelé své rozhořčení nad zabíjením tisíců nevinných civilistů.

SOUVISEJÍCÍ Dan Drápal / Mír v nedohlednu

Magazín Christianity Today píše, že řada arabských křesťanských skupin vydala veřejná prohlášení. Většina z nich zdůraznila křesťanskou výzvu být tvůrci míru. Několik z nich bylo kritizováno za to, že se podle některých názorů výzvy nezabývají utrpením Židů, kteří se stali terčem útoků teroristů z Hamásu. 

Veřejná prohlášení pocházejí z Palestiny, Egypta, Jordánska a Libanonu – většinu z nich podnítilo tragické bombardování anglikánské nemocnice v Gaze – a mají různou intenzitu a zaměření. Některé z nich tvrdí, že mezinárodní společenství přehlíží kontext okupace ze strany izraelského státu, jiné připomínají celosvětové církvi trvalou přítomnost křesťanů v zemi.

Magazín Christianity Today prostudoval texty devíti arabských a čtyř západních organizací, většinou evangelikálního přesvědčení, a dotázal se na pohled izraelského mesiánského žida a libanonského arménského evangelikála. Z přehledu vyplynulo, že jen málo blízkovýchodních prohlášení označilo Hamás za pachatele terorismu, zatímco mnoho z nich výslovně kritizuje samotný Izrael.

Jedno z nejnovějších prohlášení pochází od Musalahy, která jmenuje oba. Tato jeruzalémská organizace pro usmíření pracuje s Izraelci a Palestinci z různých náboženských prostředí s využitím biblických principů, aby se zabývala problémy, které je rozdělují, a usiluje o mír. Po dvou týdnech bolestného sledování rozsáhlého krveprolití se její veřejné prohlášení soustředilo na „nářek“ a vyzvalo ke smířlivé reakci.

„Oplakáváme lidi, kteří ve jménu spravedlnosti dovolili, aby vztek udržoval koloběh dehumanizace a omlouval krveprolití; jak je vidět na útocích Hamásu a reakci izraelské armády,“ uvedla podle CT organizace Musalaha. „Vyzýváme Palestince i Izraelce, aby nenásilným společným odporem za lepší budoucnost vnímali důstojnost a lidskost toho druhého.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. listopadu 2023 Foto: Wikimedia Commons – Jeruzalém

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Většinu z rozhořčených prohlášení arabských křesťanů „podnítilo tragické bombardování anglikánské nemocnice v Gaze“, o kterém se však ukázalo, že nebylo zaviněno Izraelci, nýbrž špatně odpálenou raketou teroristů Islámského džihádu… Škoda, že tak důležité uvedení věci na pravou míru v textu schází. Ano, arabští křesťané jsou skutečně v nezáviděníhodné situaci, patří k obětem, které musejí snášet ústrky ze všech stran a asi je pravda, že i západní křesťané se na ně někdy dívají přes prsty. Přesto však nelze jejich argumentaci stavět na nepravdivých informacích…

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář