Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

Juba – Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným konfliktům. V jihosúdánské metropoli Jubě se k němu připojili nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields. Dětem, které papeži vyprávěli o svých nesnadných životech, František řekl, že lepší budoucnost vybudují tak, že etnickou nenávist nahradí odpuštěním. Informovala o tom agentura Reuters.

Papež vedl za soumraku pod širým nebem spolu s Welbym a Greenshieldsem modlitební vigilii pro 50.000 lidí, kteří se shromáždili u mauzolea hrdiny osvobození Jižního Súdánu Johna Garanga. Ten zahynul při havárii vrtulníku v roce 2005.

SOUVISEJÍCÍV Jižním Súdánu šla skupina katolíků pěšky devět dní na setkání s papežem

Na dřívějším setkání v hlavním městě si trojice duchovních vyslechla svědectví vysídlených dětí. „Život v táboře není dobrý, protože je malý a přeplněný,“ řekl jim 14letý Johnson Juma Alex, který v uprchlickém táboře žije od roku 2014. „Není tu dost místa na hraní fotbalu. Mnoho dětí nechodí do školy, protože není dost učitelů a škol pro nás všechny,“ dodal.

František mimo jiné řekl, že naděje pro budoucnost Jižního Súdánu spočívá v dětech z různých etnických skupin, které trpěly a stále trpí, ale které nechtějí na zlo odpovídat dalším zlem.

Jižní Súdán má kolem 11,6 milionu obyvatel a teprve od roku 2011, kdy se odtrhl od Súdánu, je nezávislou zemí. Dva roky po vyhlášení nezávislosti v zemi vypukla občanská válka. Navzdory mírové dohodě mezi oběma hlavními protivníky z roku 2018 pokračují boje mezi etniky, při nichž umírá velké množství civilistů a řada dalších musela opustit své domovy.

Občanská válka v Jižním Súdánu si vyžádala podle ministerstva zahraničí Spojených států na 400.000 obětí. V zemi žije podle OSN 2,2 milionu vnitřně vysídlených osob a dalších 2,3 milionu lidí ze země uprchlo.

V neděli ráno se František, Welby a Greenshields vrátí do mauzolea a odslouží tam mši, což bude jejich poslední plánovaná událost v Jižním Súdánu před odjezdem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář