V Jižním Súdánu šla skupina katolíků pěšky devět dní na setkání s papežem

Juba – V Jižním Súdánu putovala skupina 60 katolíků devět dní pěšky, aby mohla dorazit na dnešní setkání papeže Františka s obyvateli země. Napsala o tom stanice BBC. Papež, který podniká cestu po africkém kontinentu, dnes v Jižním Súdánu sloužil mši pro biskupy a další církevní představitele v hlavním městě Juba.

„Bolí mě nohy, ale zas tak unavená nejsem. Když je s vámi víra, tak se neunavíte,“ řekla stanici BBC poutnice NightRose Faleaová, která podnikla vyčerpávající devítidenní pochod. „Za nic bych nepropásla možnost přijít do Juby. Jsme tu, abychom dostali papežovo požehnání,“ vysvětlila žena. Do Juby přišla z asi 300 kilometrů vzdáleného města Rumbek.

SOUVISEJÍCÍ Papež František v Jižním Súdánu: už žádné násilí a obviňování, kdo za to může

Stejně jako další její souputníci se NightRose hodlá připojit k papežově modlitbě za Jižní Súdán, nejmladší stát světa, kterým od vyhlášení nezávislosti v roce 2011 zmítají konflikty. Právě církev je mezi mnohými obyvateli země vnímána jako symbol naděje a lidé, které konflikty vysídlily z jejich domovů, u ní často hledají útočiště. V zemi je 2,2 milionu vnitřně vysídlených osob. Přes dva miliony dalších lidí ze země uprchlo, uvádí agentura Reuters.

Zpěv a tanec, kterým si poutníci a poutnice krátili několik posledních kilometrů, přitáhl pozornost přihlížejících. Někteří se k tanci připojili, jiní pozorovali skupinu žen oblečených v bílém a se šátky na hlavě s papežovou podobiznou z povzdálí.

Papež při dnešní mši v katedrále svaté Terezy v Jubě církevní představitele a řeholnice nabádal, aby nezůstávali stranou, ale bojovali proti nespravedlnosti a zneužívání moci.

„Bratři a sestry, i my jsme povoláni, abychom se přimlouvali za svůj lid a pozvedali svůj hlas proti nespravedlnosti a zneužívání moci, které utlačují a používají násilí k naplnění vlastních cílů,“ kázal František.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 4. února 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář