Papež František v Jižním Súdánu: už žádné násilí a obviňování, kdo za to může

Juba – Papež František dnes zahájil návštěvu v Jižním Súdánu naléhavým proslovem ke znesvářeným vůdcům země, které žádal, aby se vzdali násilí, tribalismu, etnické nenávisti a korupce, uvedla agentura Reuters. Hlava katolické církve do Jižního Súdánu zavítala po několikadenní návštěvě Konga, kde František kritizoval vykořisťování Afriky a vybídl k ukončení konfliktu.

„Už žádné krveprolití, žádné konflikty, žádné násilí a vzájemné obviňování, kdo za to může,“ řekl papež v projevu před představiteli země včetně prezidenta země Salvy Kiira. „Mnoho věcí je v tu (v Jižním Súdánu) potřeba, ale to se rozhodně netýká nástrojů smrti,“ dodal František o zbraních, které jsou do země přiváženy i navzdory zákazům.

SOUVISEJÍCÍNásilnosti v Jižním Súdánu si den před papežovou návštěvou vyžádaly 27 mrtvých

„Roky války se v Jižním Súdánu stále neblíží ke konci, teprve nedávno znova došlo k ostrým střetům,“ uvedl papež s odkazem na násilí, k němuž v zemi dochází i po mírové dohodě, kterou v roce 2018 podepsaly hlavní strany občanské války z let 2013 až 2018. V posledních letech se díky ní výrazně snížila míra násilí v zemi, ale střety mezi znepřátelenými komunitami se ale pravidelně opakují.

V jednom z nejpozoruhodnějších gest svého papežství František políbil nohy delegaci znepřátelených politických lídrů Jižního Súdánu, které v roce 2019 přivítal ve Vatikánu, připomněly agentury. Vyzval je tehdy, aby dál usilovali o mír. Povzbudil je také při plnění mírové dohody, které se od jejího podepsání v září 2018 zadrhlo.

„Nespravedlivé rozdělování finančních prostředků, tajné plány na zbohatnutí, protekční dohody a netransparentnost. To vše znečišťuje řečiště lidské společnosti,“ řekl papež v narážce na korupci v zemi. Podle zprávy OSN z roku 2021 byly v Jižním Súdánu, který má jedny z největších zásob ropy v subsaharské Africe, odčerpány obrovské částky z veřejných rozpočtů.

Cestu šestaosmdesátiletého papeže z letiště do města lemovaly davy tisíců lidí, které podle reportéra AFP mávaly vlajkami Jižního Súdánu, Británie, Skotska a Vatikánu. Pontifik navštěvuje zemi spolu se zástupci dalších dvou nejrozšířenějších náboženských tradic v zemi, nejvyšším duchovním anglikánské církve, arcibiskupem Justinem Welbym, a vysokým představitelem Skotské církve Iainem Greenshieldsem.

V oblastech Jižního Súdánu bez jakýchkoliv státních služeb, v nichž jsou mnohdy dokonce i humanitární pracovníci napadání a zabíjeni, hraje církev zásadní roli.

Tito představitelé církví se v sobotu setkají se skupinou vnitřně vysídlených lidí a vyslechnou si jejich příběhy, v neděli papež před návratem do Říma odslouží mši.

Delegaci náboženských vůdců dnes vyzvala nevládní organizace Human Rights Watch, aby na představitele Jižního Súdánu vyvinuli tlak ohledně řešení krize lidských práv v zemi a rozšířené beztrestnosti.

Jižní Súdán má přes 11 milionů obyvatel a teprve od roku 2011 je nezávislou zemí. Dva roky po vyhlášení nezávislosti v zemi vypukla občanská válka, která si do roku 2018 vyžádala podle ministerstva zahraničí Spojených států na 400.000 obětí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 3. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář