Papež kritizoval íránský režim za tresty smrti. Válku na Ukrajině označil za zločin „proti Bohu a lidskosti“

Vatikán – Papež František odsoudil tresty smrti, které íránský režim v posledních týdnech vynesl nad protivládními demonstranty. Při tradičním setkání s velvyslanci při Vatikánu dnes také znovu odsoudil válku na Ukrajině. Podle agentury AP je papežova kritika íránského režimu za tresty smrti prvním veřejným komentářem k protivládním protestům, které v Íránu vypukly v polovině září kvůli smrti mladé ženy po zatčení mravnostní policií.

Papež hovořil dnes o právech žen, které jsou v řadě zemí stále diskriminované. „Navzdory závazkům, které přijaly všechny státy, že budou respektovat lidská práva a základní svobody každého člověka, jsou ženy i dnes v mnoha zemích považovány za občanky druhé kategorie,“ řekl papež.

SOUVISEJÍCÍAlianční týden modliteb zve ke společným modlitbám za Ukrajinu, Írán i Rusko

Hlava katolické církve spojila kritiku trestu smrti s právem na život i kritikou potratů. „Mír znamená zejména bránit život, ohrožený dnes nejen konflikty, hladem a nemocemi, ale příliš často dokonce mateřským lůnem a údajným právem na potrat,“ řekl papež.

„Právo na život je ohroženo i tam, kde se i nadále uplatňuje trest smrti, jako se to děje v poslední době v Íránu po demonstracích, které volají po větším respektu k důstojnosti žen,“ dodal papež. „Trest smrti nelze použít pro údajnou státní spravedlnost, protože není odstrašujícím prostředkem, ani nenabízí spravedlnost obětem, ale pouze podněcuje touhu po pomstě,“ uvedla hlava katolické církve.

Papež František znovu odsoudil i války, včetně té na Ukrajině, a označil je za zločiny „proti Bohu a lidskosti“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. ledna 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,,

1 Komentář

  1. Papež František znovu odsoudil i války, včetně té na Ukrajině, a označil je za zločiny „proti Bohu a lidskosti“….Správně. Ve válce totiž nelze zabíjení lidí ospravedlnot ničím ani na jedné, ani na druhé straně. Ani právy a nároky, ani nějakým vlastenectvím. Dokladem může být rozdělení bývalého Československa. Nikdo neválčil ani nebojoval a nezabíjel. A přesto oba národy žijí v klidu vedle sebe.. Mělo by to být vzorem pro všechny ty nesváry ve státech a národech.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář