Papež řekl, že by se kromě Ukrajiny nemělo zapomínat na jiné ozbrojené konflikty

Vatikán/Kyjev (ČTK) – Papež František dnes upozornil, že by se kromě války na Ukrajině nemělo zapomínat ani na další četné ozbrojené konflikty ve světě. Podle agentury EFE to řekl ve Vatikánu při setkání s novými velvyslanci.

Hlava katolické církve uvedla, že bychom neměli zapomínat na mnohé ozbrojené konflikty, z nichž některým se média věnují jen málo a jiným se nedostává pozornosti žádné. Podle papeže by soucit s těmi, kdo trpí, neměl souviset s geografií ani s vlastními zájmy. Dodal, že Vatikán se dál „četnými kanály“ snaží podporovat mírová řešení v oblastech konfliktů a zmírnit utrpení způsobené dalšími společenskými problémy.

SOUVISEJÍCÍ Vatikán vysílá do Kyjeva k jednáním arcibiskupa Gallaghera, šéfa své diplomacie

Papež František u příležitosti přijetí nových velvyslanců Pákistánu, Spojených arabských emirátů, Burundi a Kataru znovu odsoudil válku na Ukrajině a ocenil solidaritu mnoha zemí a lidí, kteří pomáhají ukrajinským uprchlíkům.

Papež od začátku ruské invaze 24. února opakovaně vyzývá k ukončení války a Vatikán vyvíjí diplomatické úsilí ve snaze pomoci uzavření příměří. František už den po ruské invazi v neobvyklém kroku navštívil ruskou ambasádu v Římě a telefonoval si s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jeho pozvání k návštěvě Ukrajiny ale nevyslyšel. Začátkem tohoto měsíce papež uvedl, že do Kyjeva nepojede, protože nejdřív se chce setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jemuž už v březnu dal tuto nabídku, ale zatím nedostal odpověď.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Od středy je na Ukrajině arcibiskup Paul Gallagher, který má ve Vatikánu funkci odpovídající ministrovi zahraničí. Podle agentury AP se Vatikán touto návštěvou snaží vyhovět ukrajinskému vedení a zároveň udržet otevřené dveře k dialogu s Ruskem.

Gallagher se ve středu ve Lvově pomodlil za ukrajinský lid a navštívil uprchlické středisko. Dnes ještě zůstává ve Lvově a v pátek se má v Kyjevě setkat se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytrem Kulebou a navštívit místa zničená válkou poblíž ukrajinské metropole.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. května 2022 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář