Papež vyzval davy v Jižním Súdánu, aby se vyhýbaly násilí a přinesly zemi světlo

Juba – Papež František dnes při mši na závěr své návštěvy Jižního Súdánu vyzval obyvatele země, aby se vyhýbali nenávisti a usilovali o mír, který jim dosud kvůli létům krvavých konfliktů uniká. Na venkovní mši na půdě mauzolea jihosúdánského bojovníka za svobodu Johna Garanga podle agentury Reuters dorazilo v hlavním městě Jubě asi 70.000 lidí a přivítalo papeže zpěvem, bubnováním a jásáním.

Převážně křesťanský Jižní Súdán se odtrhl v roce 2011 od Súdánu, v němž převažuje islám. Dva roky po získání nezávislosti ale v mladém státě propukla občanská válka, v níž zemřelo na 400.000 lidí. I přes mírovou dohodu uzavřenou v roce 2018, boje dál zabíjejí a vyhánějí z domovů velké množství civilistů. V pátek, v předvečer prvního dne návštěvy papeže Františka v Jižním Súdánu, zahynulo při násilnostech mezi místními pastevci dobytka a členy milice 27 lidí.

SOUVISEJÍCÍ Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

„Tato země, tak krásná, a přece pustošená násilím, potřebuje světlo, který každý z vás máte, či ještě lépe světlo, kterým každý z vás je,“ řekl davům František. Přítomné vyzval, aby se stali imunními vůči „jedu nenávisti“.

Mše se zúčastnila také 72letá Ferida Modonová, která v konfliktu ztratila tři své děti. „Chci, aby do Jižního Súdánu přišel mír. Ano, věřím, že jeho návštěva změní situaci. Už jsme unavení z konfliktu. Chci, aby Bůh vyslyšel naše modlitby,“ řekla agentuře Reuters.

Dnešní mší v Jubě, které se účastnil také nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields, František uzavřel svoji návštěvu v zemi. V předchozích dnech pobýval také v sousedním Kongu, kde kritizoval vykořisťování Afriky. Dnes se papež vrací do Vatikánu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. února 2023 Foto: Wikimedia Commons – papež František

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář