Papežův pozdrav čínským katolíkům je vnímán jako tlak na dohodu mezi podzemní a oficiální církví

Vatikán – Papež František ve středu pozdravil čínské katolíky, kteří snášejí „každodenní soužení“. Ačkoliv je tento pozdrav interpretován jako znamení papežova závazku k věřícím v Číně, přichází v době, kdy papež čelí zvýšenému tlaku kvůli jeho dohodě s vládou o jmenování biskupů.

„Tato příležitost mi umožňuje vyjádřit zvláštní blízkost a náklonnost ke všem katolíkům v Číně, k těm, kteří skrze každodenní zkoušky a soužení věří, doufají a milují,“ cituje Františka portál Crux.

Kněz Bernardo Cervallera, vedoucí zpravodajství v Asii a odborník na čínské záležitosti, v rozhovoru pro Crux řekl, že podle jeho názoru, i když papežovo poselství směřuje ke všem čínským katolíkům, je to „tlak na jednotu tzv. podzemní a oficiální církve, protože po dohodě se pouze v některých oblastech vyvinulo úsilí o smíření.“

V jiných oblastech je „větší odpor než dříve. A tak prosazuje silnější tlak na usmíření,“ řekl Cervallera a dodal, že mnoho čínských katolíků „ se cítí opuštěných a touto dohodou zrazených.“

Vatikánská dohoda s Čínou o jmenování biskupů, která byla přijata loni v září, má za to, že čínským představitelům i papeži umožní vyjádřit se k biskupům, kteří jsou jmenováni, avšak podrobnosti dohody nebyly zveřejněny.

Jedinou částí zveřejněné dohody je informace, že Vatikán uznává sedm nezákonně vysvěcených čínských biskupů, kteří byli dříve exkomunikováni, což jim nyní umožnilo legitimně vést čínské diecéze.

Dohoda byla u některých vítána jako pokrok, ale mnozí jiní kritizovali Vatikán a trvali na tom, že čínské komunistické straně dávají příliš mnoho moci a ignorují situaci katolíků, kteří byli uvězněni, mučeni nebo čelili dalším formám pronásledování za to, že zůstaly věrní Římu, připomíná Crux.

Čínský aktivista za lidská práva Chen Guangcheng v eseji uveřejněné v listopadu 2018 označil tuto dohodu za „facku do tváře milionům katolíků a dalších věrných náboženských lidí v Číně, kteří trpěli skutečným pronásledováním“ v rámci čínské komunistické strany.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: open Doors – čínská křesťanka před soudem

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář