Pastor Brunson v tureckém vězení trávil hodiny v modlitbách, aby zůstal příčetný

Pastor Andrew Brunson se po dvou letech věznění vrátil z Turecka zpět do Spojených států. Spolu se svou ženou strávil více než dvě desítky let kázáním evangelia v Izmiru, než byl v roce 2016 obviněn z terorismu. Nyní promluvil o těžkostech ve vězení i o tom, jak si jej tam Bůh používal.

V rozhovoru pro ABC Brnunson uvedl, že je možná „jedním z nejvíce nenáviděných lidí v Turecku“. Byl totiž falešně obviněn nejen z podpory teroristického hnutí, které se mělo pokoušet svrhnout Erdoganův režim, ale také z podpory kurdských teroristů.

Když byl Brunson se svou manželkou Norine v říjnu 2016 zadržen, šokovalo ho to. „Byli jsme zatčeni na oslavě narozenin našeho nejstaršího syna, kvůli deportaci. Pak nám řekli, že jsme hrozbou pro národní bezpečnost a brzy bylo jasné, že to není obvyklé. Nesměli jsme se vidět s konzulárním úředníkem a já i moje žena jsme byli 13 dní drženi bez jakéhokoliv kontaktu s venkovním světem,“ vysvětli Brunson. „Stále se to zhoršovalo a zhoršovalo. Byli jsme v šoku, protože jsme v Turecku strávili mluvením o Ježíši 23 let. Dělali jsme to velmi otevřeně a nikdy jsme neměli žádný problém,“ doplnil pastor. Ačkoliv jeho manželka byla nakonec propuštěna, on sám ve vězení zůstal.

„Pobyt ve vězení byl dost drsný. Ze začátku jsem byl několik dní držen na samotce. Bylo to velmi obtížné a přežil jsem to jen díky tomu, že jsem trávil hodiny v modlitbách, abych neztratil příčetnost,“ uvedl Brunson. „Potom jsem byl držen v cele pro osm lidí, kde nás bylo víc než dvacet. Bylo tam narváno. Já jsem byl ale velmi izolovaný kvůli svému jazyku, kultuře, národnosti a náboženství,“ popsal Brunson. Jeho muslimští spoluvězni byli zadrženi během zásahu proti stejnému hnutí, které měl pastor údajně podporovat. „Z mnoha důvodů jsem měl pocit, jako bych žil v mešitě,“ vzpomínal Brunson. Po Fox News presbyteriánský pastor uvedl, že ačkoliv se k němu ostatní vězni nechovali špatně, bylo velmi těžké být mezi nimi jediným křesťanem.

Během pobytu ve vězení udržoval Brunson kontakt s okolním světem díky každotýdenním půlhodinovým návštěvám své ženy. Mohli spolu hovořit přes okno prostřednictvím telefonu. Brunson uvedl, že navzdory tomu, že ve vězení trpěl a zhubl více než 20 kilogramů, brzy si začal uvědomovat, že Bůh jeho situaci využívá k dobrému. „Moje žena ani já nejsme známí. Nejsme důležití. A přesto se za nás modlily miliony lidí po celém světě. I když nám to celé způsobilo mnoho bolesti, myslím, že to Bůh využil, aby přinesl Turecku požehnání. Nyní se za Turecko modlí miliony lidí,“ vysvětlil.

Po roce a půl soud v červenci rozhodl, že Brunson bude propuštěn do domácího vězení. Americká vláda odpověděla zvýšením tlaku na osvobození pastora sankcemi a slibem na zdvojnásobení sazeb na vývoz turecké oceli a hliníku. Tlak vedl k dalšímu poklesu turecké ekonomiky.

Brunson v rozhovoru uvedl, že navzdory zkušenostem z posledních dvou let stále Turecko miluje. Po svém návratu do Spojených států se pastor v Oválné pracovně modlil za Donalda Trumpa a prosil Boha, aby prezidentovi dal nadpřirozenou moudrost. „Moje žena a já jsme se modlili za každého prezidenta,“ řekl Brunson pro ABC. „Jen jsme to nikdy neměli příležitost udělat v Oválné pracovně. Než jsme se tam vydali, modlili jsme se s manželkou, abychom měli možnost se za něj modlit. Věříme v sílu modlitby a myslíme si, že prezident je potřebuje. Každý prezident. A tak jsme prosili Boha, aby nám dal příležitost,“ vysvětlil propuštěný pastor.

 

Kristýna Gillíková Zdroj: The Christian Post Foto: YouTube, pastor Brunson

 

 

Tento článek by nevznikl bez Vaší podpory.
Pokračovat ve čtení Přidejte se k podporovatelům

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář