Patriarcha Bartoloměj apeluje na mír na Ukrajině

K apelům na zachování míru na Ukrajině se připojil také konstantinpolský pravoslavný patriarcha Bartoloměj. „Máme povinnost jednoznačně se postavit proti možnosti války v Evropě v důsledku agresivní rétoriky a militarizace na hranicích mezi Ruskem a Ukrajinou,“ řekl po nedělní liturgii v Istanbulu ekumenický patriarcha.

Vatican News

Konstantinopolský patriarcha citoval slova papeže Františka, který před týdnem v apelu při generální audienci řekl, že “válka je šílenství”. “Pevně věříme, že neexistuje žádné jiné řešení k zachování míru než dialog,” řekl a vyzval k budování spravedlnosti a stability v regionu. Zdůraznil, že mír je možný, protože je otázkou volby, a to i v tak složitém a delikátním geopolitickém kontextu, jako je tento. „Konflikty jsou v tomto rozbitém a padlém světě nevyhnutelné, ale měli bychom se jim bránit, jak jen to dokážeme,” zdůraznil Bartoloměj.

SOUVISEJÍCÍEkumenická rada církví vyzývá k modlitbám za mír na Ukrajině

Zmínil také slova Benjamina Franklina, jednoho z otců zakladatelů Spojených států, který řekl, že „nikdy nebyla dobrá válka a špatný mír“.  Poukázal na to, že ozbrojený konflikt se může zdát dobrý jen těm, kteří ho ještě nezažili. „Neexistuje jiná cesta k míru než dialog, protože ten se rodí ze vzájemné spolupráce a respektu,“ řekl konstantinopolský patriarcha. Poznamenal, že v době rostoucí nejistoty musí být křesťanské církve jasným svědkem míru a smíření, lásky, spravedlnosti, bratrství a solidarity. „Vyzývám zúčastněné strany, aby respektovaly mezinárodní právo. Žádný člověk dobré vůle dnes nemůže mlčet,“  uzavřel Bartoloměj.

Zdroj: Vatikánský rozhlas Datum: 22. února 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Bartoloměj

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář