Pavel Černý: Rozporuplné volby

Rozporuplnost amerických voleb jsem vnímal již dlouho předtím, než k nim došlo. Litoval jsem, že dvě velké americké strany nebyly schopny vygenerovat vhodnější kandidáty.

Trump se během svého volebního mandátu projevoval jako egocentrický a arogantní člověk. Na druhou stranu se mu povedla řada věcí ve prospěch ekonomiky, nepodlehl vlivu Číny a v poltické rovině usiloval o zmírnění hrozeb Severní Koreje a Iránu. Průlom způsobil na Středním východě, kde se podařilo navázat diplomatické vztahy mezi některými arabskými státy a Izraelem.

Nešťastným způsobem hájil některé konzervativní hodnoty. Nakonec nebyli poraženi republikáni, ale pouze jejich prezident. Biden je dlouholetý zkušený politik, ale ničím výjimečným se nezapsal. Jeho devizou je nepochybně slušné a kultivované vystupování a patrně snaha o častý politický kompromis.

Nejsem si jist, jestli nově zvolený méně výrazný prezident nebude tak trochu loutkou ve vleku radikálního levicového liberalismu. To by znamenalo snahu obrátit naruby mnohé věci, které budovala Trumpova administrativa. Takové radikální změny mohou vývoj paralyzovat.

Je pěkné, že chce sjednotit Ameriku, ale sjednotit je třeba na nějakém základě. A v tomto bodě si nejsem jist, jestli Biden ví, k jakým hodnotám svou zemi vést. Kamala Harrisová je hodnocena jako „nejliberálnější senátorka“ a ta mu patrně v hledání hodnot společnosti velkou pomocí nebude. Je možné, že v něčem Biden příjemně překvapí.

Je mi také záhadou, že země, která vysílá kosmonauty do vesmíru, dovede tak zpackat samotné volby. Samotný volební systém je podivný a každý americký stát má k němu ještě svá vlastní pravidla. Letošní možnost korespondenčního hlasování v dlouhém předstihu způsobila velký zmatek, a ještě se bude dlouho dopočítávat.

Jako křesťané jsme pod příkazem modlit se za vládce a za všechny, kteří mají v rukou moc (1Tm 2,2) a to bez ohledu na to, kdo právě sedí v „Oválné pracovně“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Kazatel Církve bratrské a emeritní předseda Ekumenické rady církví Datum: 9. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – Bílý dům

Tags: ,,,,

8 Komentáře

 1. Za Bidenem a demokraty stojí vojensko-průmyslový komplex, který bude de facto vládnout. A oni potřebují, aby se válčilo, pak jim rostou zisky. Že někde umírají lidé, to je netrápí. Trump nevedl žádnou válku na rozdíl od Obamy a proto má moje sympatie. Nechápu, že křesťané mohou podporovat válečné štváče.

  Odpověď
  • Nebo také vojensko-bezpečnostní komplex. A proč ne v Rudém právu? To je přece všeobecně známá historie – závody ve zbrojení. Když se válčí, tak rostou konta zbrojařů. Co se Vám na tom zdá divného? Divné je to, že někdo dává přednost svému kontu a v důsledku toho umírají nevinní lidé. Obama války vedl, Trump ne.

   Odpověď
 2. Pravděpodobně jste ho tenkrát také četl, když to znáte (ono v té době toho moc jiného ke čtení nebylo), ale smysl příspěvku pana Konečného byl přece jen jiný a na tom žádné nachytávání oponenta z použití známých frází asi nic nezmění.

  Odpověď
 3. Stanislav Velický

  Pán Ježíš Kristus je Vládce králů země a podle proroka Daniela pozemské vládce dosazuje Bůh. Tentýž Bůh, který před čtyřmi lety dosadil do Bílého domu Donalda Trumpa, dosadí téhož prezidenta do jeho úřadu i letos, respektive začátkem příštího roku.
  Někdo je možná zklamán dnes údajnou „volbou“ Bidena, jiný bude zklamán, když ten volební podvod demokratické strany nevyjde. Buď jak buď, 46. prezidentem USA bude Donald Trump a je to Boží volba.

  Odpověď
 4. Panu Kobylkovi: je to citát prezidenta Eisenhowera z jeho slavné řeči z r. 1961, kdy byl tento pojem poprvé použit. Ale není vyloučeno, že Rudé právo jej později mohlo citovat.

  Cituji: „Vláda musí bránit neoprávněnému získávání vlivu, ať už záměrnému nebo ne, vojensko-průmyslovým komplexem. Možnost zničujícího růstu této nežádoucí moci existuje a bude trvat.“

  https://cs.wikipedia.org/wiki/Vojensko-průmyslový_komplex

  Odpověď
 5. Rád bych všem liberalistům co již oslavují Bidena jako presidenta upozornil na to, že Biden ještě žádným presidentem není. Věřím, že jediný Bůh je všemocný a že podvod s hlasy vyjde najevo a vítězem bude Trump.
  Server Real clear politics již stáhl Bidenovo vítězství v Pensylvánii a přepočítávají se tam hlasy.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář