Pavel Svoboda: Schwarzenberg, Sulejmání a konzervativismus

Názor Karla Schwarzenberga, že zabití iránského generála Sulejmáního je Trumpův zločin, bych asi – vzhledem k zásluhám tohoto muže – nekomentoval: každý máme právo na svůj názor. Trumpa rozhodně nemiluji, ale vydávat takovýto názor za vzor konzervativního myšlení, jak to činí Martin Fendrych, bez komentáře zůstat nesmí.

Konzervativec je typický tím, že se drží tradičních hodnot a osvědčených zásad. K těmto zásadám počítám i neustále opakovaný princip, že s teroristy se nevyjednává, teroristé se likvidují. Byl Sulejmání představitelem teroristické organizace, uvedené na seznamech EU i USA? Ano, viz bod 15 tohoto rozhodnutí. Nic na tom nemění skutečnost, že byl mj. představitelem státu podporujícího mezinárodní terorismus, tedy představitelem státní teroristické organizace.

Rovněž by bylo dobré neplést si konzervativní názor s tím, když někomu tak trochu ujede vlak. Je sympatický názor dovolávající se mezinárodního práva a vyhlašování války předem, ale zde jsme na poli boje proti terorismu a v případě Íránu, státu podporujícího terorismus, navíc hranice mezi bojem proti terorismu a válkou splývá. Kromě toho dnes žijeme v době hybridní války, kde to poslední, co platí, je vyhlašování válečného stavu předem oznámením nepříteli. Podívejme se jen na Ukrajinu a zelené mužíky, podívejme se na kyberútoky.

Ostatně, čím kdo zachází, tím také schází, praví české přísloví. Byl to Sulejmání, mozek šíitského terorismu, kdo stanovil doktrínu, že Írán nebude terorizovat přímo, ale nepřímo prostřednictvím různých nestátních entit a organizací působících v jiných státech, jako je např. Hizballáh v Libanonu.

Konzervativec by také zohlednil, že nešlo o americkou provokaci, ale reakci, že USA si nezačaly, ale reagovaly na různé teroristické údery organizované Sulejmáním, např. na útok na americkou ambasádu v Iráku. Odsuzovat za těchto okolností, že terorista Sulejmání byl zlikvidován tamtéž – na území třetího státu (Iráku), rozhodně není konzervativní postoj.

Bylo by také konzervativní v rámci dlouhodobého pěstování kvalitních vztahů s Izraelem nepřehlédnout, že zabití Sulejmáního interpretují mnozí íránští představitelé účelově jako akt sionistů, za jejichž sluhu pokládají Trumpa. Bez ohledu na to, jak demagogický je tento postoj, je potřeba jej zohlednit.

Když byl zabit Al Bagdádí nebo bin Ladin, dnešní Trumpovi kritici buď tleskali anebo byli zticha. Proč najednou protesty, když je zabit další terorista? Nesouvisí to mj. se spojenectvím Ruska a Íránu a jejich agenty v Česku?

Mimochodem, proč jsme dosud neslyšeli názor na zabití Sulejmáního od našeho vrchního velitele ozbrojených sil Zemana, který mj. v projevu na Valném shromáždění OSN v r. 2015 prohlásil, že teroristy je třeba likvidovat za pomoci dronů a v r. 2016 řekl tamtéž, že je třeba útočit na mozek, ne na tělo terorismu? Zdá se, že Trump Zemana vyslyšel.

 

Autor je vysokoškolský učitel a předseda správní rady think-tanku IKDP (Institut pro křesťansko-demokratickou politiku ) . Převzato se souhlasem z autorova blogu

Foto: Wikipedia – Kásim Sulejmání

Tags: ,,,,

6 Komentáře

 1. Njn kníže Trumpa neměl nikdy rád, tak si do něj teďkom kopl. Je jasné, že kdyby to samé udělala Hillary tak by jeho reakce byla naprosto jiná.

  Odpověď
  • Karel Konečný

   Ano, reakce pane knížete byla emotivní, ale jakou hodnotu má jednání a vyjádření reprezentanta země, která již dříve lhala celému světu. Samozřejmě , že je pak tendence hodnotit takové jednání, a bez konzultace s jinými státy, velmi nedůvěryhodně, zvlaště když reprezentant země Trump, je jak známo osoba s nepředvídatelným jednáním a jednáním s předsudky.

   Odpověď
  • Konečný Fr.

   Tento svět by měli řídit konzervativci a to jsou často křesťané nebo lidé, kteří mají ke křesťanství kladný vztah – třeba Putin, který se účastní vánoční bohoslužby.

   Odpověď
 2. Konečný Fr.

  Souhlasit se smrtí nějakého člověka je krajně nepopulární a někdy krajně nebezpečné – viz schvalování atentátu na Heydricha.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář