Po krvavých útocích na křesťanské komunity bylo v Nigérii uneseno 46 osob

Ozbrojení muži přepadli a unesli 46 křesťanů a neznámý počet dětí tři dny poté, co zabili 32 civilistů v převážně křesťanských oblastech ve státě Kaduna na severu Nigérie. Z útoku jsou obviněni pastevci kmene Fulani, kteří už dlouhodobě terorizují místní komunity. 

Ozbrojení teroristé 17. března zaútočili krátce po půlnoci na vesnici Agunu Dutse v okrese Kachia a unesli nejméně 46 křesťanů spolu s jejich dětmi. Při samostatném útoku o dva dny později zabilo více než 100 pastevců a islamistických teroristů 32 civilistů ve městě Kagoro v okrese Kaura, uvedl Morning Star News.

SOUVISEJÍCÍPovstalci zaútočili na „centrum křesťanství“ v Nigérii

Mezi unesenými z vesnici Agunu Dutse je 16 mužů a 30 žen.

„Ve velkém počtu se dostali do naší vesnice a začali střílet na každého, koho viděli,“ řekl podle Morning Star News obyvatel jménem Philip John.

Při druhém útoku v Kagoro byli zabiti dva vojáci, předpokládá se, že byla unesena žena a bylo zničeno asi 200 domů a 32 obchodů. Nejméně sedm osob bylo zraněno.

„Všechny rodinné domy byly zbourány a jeden z mých bratranců byl v domě upálen,“ řekla obyvatelka Violet Peterová. „S některými z našich příbuzných se nám nepodařilo spojit. Pane, prosím, pomoz nám, je toho na nás moc,“ cituje ze zprávy Morning Star News portál Christian Post. 

SOUVISEJÍCÍ – Súdánské úřady kvůli stížnosti muslimů zadržely představitele církve  

Předseda Křesťanské asociace Nigérie Rev. John Joseph Hayab v prohlášení uvedl, že křesťané truchlí nad „pokračujícím zabíjením, únosy a nepředstavitelným zlem, které se v našem státě děje v nezmenšené míře bez jakéhokoli zásadního zásahu vlády a bezpečnostních sil“.

„Občané státu Kaduna jsou unaveni rétorickými reakcemi vlády, aniž by byla přijata konkrétní opatření na ochranu životů a majetku. V souladu s tím chceme slyšet a vidět zatčené vrahy a únosce, protože obvyklé odsuzování vládních médií, kdykoli dojde k útokům není dostatečné,“ dodal. 

Bezpečnostní analytici tvrdí, že únosy za účelem výkupného se v Nigérii staly lukrativním zdrojem příjmu. Organizace International Christian Concern se sídlem v USA varuje, že nigerijská vláda „nadále popírá jakoukoli náboženskou motivaci za útoky a nedávno přesvědčila ministerstvo zahraničí USA, aby udělalo totéž“.

„Nigérie je pro křesťany jedním z nejnebezpečnějších míst, protože od roku 2000 jich bylo zabito 50 000 až 70 000,“ uvádí zpráva ICC s názvem Pronásledovatel roku 2021.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. března 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář