Podle ukrajinského primase se Kirill chová spíše jako světská autorita než pastýř církve 

Epifanius, vůdce ukrajinské pravoslavné církve, označil patriarchu Kirilla za „spíše světskou autoritu než pastýře církve“ a tvrdil, že Kirill nese spolu s Putinem odpovědnost za válečné zločiny.

Metropolita Epifanius poskytl rozhovor zpravodajskému portálu Religion News Service na půdě kláštera svatého Michala v Kyjevě.

Představitel pravoslavných křesťanů na Ukrajině vykreslil ruského pravoslavného patriarchu Kirilla jako politika oděného do jemného roucha a drahokamy poseté mitry církevního hodnostáře. Jako takový podle Epifania „nese stejnou odpovědnost jako Putin za všechny válečné zločiny, které ruská armáda páchá na Ukrajině“.

SOUVISEJÍCÍ Patriarcha Kirill chápe postoj ukrajinské pravoslavné církve přerušit vztahy s Moskvou

„Úkolem církve je podporovat a inspirovat Ukrajince. A mým úkolem jako primase církve je podporovat ducha ukrajinské armády, podporovat ducha ukrajinského lidu v boji, který probíhá. Je to boj mezi dobrem a zlem. Ruské zlo vtrhlo do našeho mírumilovného domova. Jsme povoláni toto zlo na východní Ukrajině zastavit. Protože pokud to my Ukrajinci nezastavíme, rozšíří se to na další území,“ řekl Religion News Service metropolita Epifanius. 

Podle primase měl Putin před invazí iluzi, že za tři, čtyři dny ovládne celou Ukrajinu. Předpokládal také, že místní obyvatelé ho přivítají s květinami, ale to se zjevně nestalo. Naopak Epifanius poznamenal, že během tří měsíců konfliktu se se k ukrajinské pravoslavné církvi připojilo už 300 farností, které se původně hlásily k Moskevskému patriarchátu. 

„Víme, že Kirill je hlavním ideologem teorie ruského světa, která předpokládá tzv. jednotu tří národů: Rusko, Ukrajina a Bělorusko. Tuto ideologii hlásal při každé své návštěvě Ukrajiny. Proto nese stejnou odpovědnost jako Putin za všechny válečné zločiny, které ruská armáda na Ukrajině páchá,“ poznamenal. 

„Každý musí pochopit, že ruská pravoslavná církev je součástí ruského státu. Je to něco jako ministerstvo pro náboženské záležitosti. Kirill je spíše světskou autoritou než pastýřem církve. Je to oligarcha, magnát zahalený do církevní sutany. Má svůj majetek v Evropě. Proto ho svět musí sankcionovat,“ dodal pro RNS primas ukrajinské pravoslavné církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill a Vladimir Putin

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář