Pohostinnost je dar, který můžeme rozvíjet

Radka Krupičková se svým manželem Františkem vedou základnu YWAM v Podskalí u Olomouce. Pořádají víkendové akce, letní tábory, soustředění a školení. Její široký úsměv, náruč i srdce jsou krásným vyjádřením pohostinnosti, proto mě překvapilo, že odjela na konferenci s tématem Pohostinnost z Božího pohledu. Nemohla jsem odolat příležitosti zeptat se na podrobnosti.

Všimla jsem si, že ses zúčastnila zahraniční konference na téma pohostinnost z Božího pohledu.  Kdo tu akci pořádal a co Tě přimělo tam jet?

Akce byla pořádána v rámci mezinárodního misijního hnutí Youth With A Mission (YWAM) na základně Youth With A Mission v Harpendenu v Anglii, což je velmi krásné místo. A protože jsme s Františkem (manželem) součástí YWAM – naše základna na Podskalí u Olomouce je registrována v rámci tohoto hnutí – na Facebooku na Františka vyskočila nabídka s tímto seminářem a on za mnou přišel s tím, že tohle je přesně pro mě. Ze začátku se mi do toho moc nechtělo, skončilo nám velmi rušné léto a já jsem si hlavně chtěla odpočinout. Navíc to bylo přesně v týdnu, kdy dětem začínala škola, takže spousta povinností, nakupování pomůcek a vybavení, tak jsem to úplně neviděla jako schůdné, ale František řekl, ať se nebojím, že s dětmi všechno zvládnou.  Přátelé mi koupili letenku a díky štědrosti dalších se sešla i potřebná částka na zaplacení semináře, takže jsem nakonec vyrazila a byl to moc krásný týden!

SOUVISEJÍCÍRádio 7: Víra v éře DAB

Jaký byl obsah? Teorie nebo i praxe?

Obsahem semináře bylo obojí. Jak vyučování o pohostinnosti z biblického pohledu, tak praktické rady – čím vším vybavit pokoj pro hosty, abychom jim pobyt co nejvíce usnadnili a zpříjemnili, jaký má být obsah balíčku na přivítanou, který je v YWAM tradicí a dává se hostům na připravenou postel – a workshopy např. na aranžování květin, skládání ubrousků, prostírání, vyrábění přáníček pro hosty apod. Součástí praktické výuky bylo například pořádání tzv. „Cream tea“ (čaje o páté, s tradičním anglickým pečivem – scones – s dvojitou šlehanou smetanou, tzv. „clotted cream“) pro hosty z amerického Texasu, kteří přijeli strávit pár dní na základně. Myslím, že to byl nezapomenutelný zážitek pro obě strany. 

Co Tě nejvíc oslovilo?

Mě osobně asi nejvíc oslovilo to, že pohostinnost není o penězích nebo o tom, jak luxusně nebo pohodlně vybavenou a zařízenou domácnost máte, ale o postoji srdce. O tom, s jakým postojem hosty přijímáte, jestli se u vás cítí vítaní, nebo na obtíž, jestli dokážete i pro „cizí“ osoby vytvořit atmosféru domova a přijetí, místo, kam se za vámi budou rádi vracet. Samozřejmě to stojí váš čas, úsilí i peníze, ale nic z toho by na vás host neměl poznat. Dobrý host tyhle věci pozná a ocení sám. Náročný host možná se vším spokojený nebude, ale Bůh vaši snahu ocení vždycky.

Co pro Tebe bylo opravdu nové?

Nových věcí bylo překvapivě opravdu hodně. 
Předně, že pohostinnost je DAR, dokonce jeden z duchovních darů. 
1.
Pt 4, 9-10 – Buďte jedni k druhým pohostinní a nestěžujte si na to! Každý ať slouží druhým tím darem milosti, který přijal; tak budete dobrými správci milosti Boží v její rozmanitosti.
Pohostinnost je vlastnost, kterou by měl vykazovat každý dobrý vedoucí:
1. Tm 3, 2 – Nuže, biskup má být bezúhonný, jen jednou ženatý, střídmý, rozvážný, řádný, pohostinný, schopný učit…

SOUVISEJÍCÍ – Daniela Hurtová z festivalu UNITED: Víme, že to nejdůležitější se odehrává v srdcích lidí

Titovi 1,8 – (7 Neboť biskup má být bezúhonný jako správce Božího domu. Nemá být nadutý, zlostný, pijan, rváč, ziskuchtivý) ale pohostinný, milovník dobra, rozvážný, spravedlivý, svatý a ukázněný.

Další, možná ne úplně novou věcí, ale poměrně důrazně zmiňovanou, bylo, že máme být pohostinní vůči cizincům. Máme odložit předsudky a odmítnutí kvůli jinakosti – např. vůči Romům, muslimským a jiným imigrantům a podobným skupinám.
Židům 13, 2 – Nezapomínejte na pohostinnost – díky ní někteří nevědomky hostili anděly!

Hodně zajímavé a nové pro mě bylo i vyučování o kulturních rozdílech a zvláštnostech jednotlivých národů.

Jak jsme na tom s pohostinností jako Češi?

Myslím si, že obecně jsme jako národ poměrně pohostinní, ale záleží  samozřejmě na rodinném prostředí, ve kterém kdo vyrůstal. Někteří nabídnou hostu sklenici vody, někteří by mu snesli všechno, co doma mají. Moje babička například nejenže hosty vždy řádně pohostila, ale při odchodu nikdy nezapomněla dát hostům i malý dárek – bonboniéru, čokoládu, oplatky.
Na semináři jsme se dozvěděli zajímavou poučku, že národy žijící v chladnějším podnebí mají tendenci být méně pohostinné než ty v teplém podnebním pásmu. Myslím, že jako Češi jsme tedy s pohostinností někde uprostřed.

Už jsi v praxi uplatnila nějaké nové poznatky?

Důležitou informací ze semináře, kterou jsem měla příležitost uvést velmi brzy do praxe, pro mě byly výše zmiňované „cross-cultural differences“, tedy kulturní rozdíly. Pro křesťany z některých zemí je například naprostým tabu pití alkoholu, zatímco jiní pivem k obědu či večeři nepohrdnou. Vzhledem k tomu, že máme u nás v Podskalí otevřené malé sezónní občerstvení, jehož součástí je i alkohol, museli jsme dávat pozor na to, komu můžeme alkoholické nápoje nabídnout a před kým taktně pomlčet. Je potřeba brát na tyto kulturní rozdíly a zvyklosti ohled, abychom hosty neurazili, nebo je neuvedli do rozpaků.

Také jsem zjistila, že každý host i každá skupina mají svá specifika. O skupinu seniorů je třeba se starat trochu jiným způsobem než například o skupinu teenagerů. Teď jsme tu například měli velmi milou skupinu seniorů z Polska, kteří nás navečer zaskočili svým požadavkem na bylinkové čaje, které jsme momentálně neměli v zásobě. Pro teenagery je zase potřeba navařit více jídla, aby zbylo i na přídavky.

Pohostinnost je dar, který můžeme rozvíjet. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Hana Pinknerová Datum: 24. října 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář