Daniela Hurtová z festivalu UNITED: Víme, že to nejdůležitější se odehrává v srdcích lidí

Rozhovor s ředitelkou festivalu UNITED Danielou Hurtovou. 

Po covidovém období se kultura otevřela, ale slyšel jsem, že finanční krize nutí lidi šetřit. Projevilo se to nějak na návštěvnosti festivalu UNITED? 

Jako pořadatelé větších akci jsme nesmírně vděčni, že je covidové období za námi. Myslím, že to musí vést k vděčnosti každého, kdo si vybaví všechny ty komplikace, zdravotní obtíže blízkých… A zejména izolovanost (nejen) mladých lidí, kde to u mnohých vedlo k vážným následkům. Výše uvedené asi nemůže být úplně bez negativní odezvy. O to více jsem vděčná, že se letošní ročník tak povedl – pestrostí programu i návštěvností, která se pomalu vrací k předcovidovým počtům, viditelnou touhou mladých lidi jít za Kristem. 

A velké poděkování patří našim dárcům, díky nimž můžeme držet nižší a dostupné vstupné. UNITED je společnou akcí nás pořadatelů, podporovatelů, kteří vidí potřeby mladých lidi, je takovým menším svátkem, kdy můžeme přijímat požehnání a radost ze společného setkání. 

Festival UNITED jste přinesli také do dalších částí České republiky. Tento rok to bylo do Českých Budějovic. Budete v této strategii pokračovat? 

Festival UNITED city České Budějovice byl opravdu velkou radostí. Místní společenství se spojila s týmem UNITED a přinesli jsme do města nový rozměr mezidenominačního setkání po vzoru festivalu UNITED (a UNITED city 2021 v Plzni, Litomyšli a Vsetíně). 

Program oslovil cca 700 osob a odezva byla obrovská. Proto jsme se s místním týmem rozhodli pokračovat a zveme na další ročník, který proběhne v Českých Budějovicích 20. dubna 2024. Vsetínský třídenní festival pak bude v tradičním srpnovém termínu, a to 20. – 24. 8. 2024.

SOUVISEJÍCÍFestival UNITED přinesl do Vsetína radostnou atmosféru 

Máte už nějakou zpětnou vazbu od návštěvníků festivalu? Jaký program přilákal nejvíce lidí? 

Nejvíce lidí navštívilo koncert chval kapely Hillsong London. Náměstí se sjednotilo v chvále při známých písních, které církev zpívá po celém světě. Byl to nádherný moment. Zaznamenali jsme obrovský počet rozhovorů v poradenském centru i u modlitebního karavanu. Návštěvníci ocenili kvalitní a pestré semináře. Obecně obliba mluveného slova roste a my jsme rádi, že je hudební program takto vyvážen. 

Festivalu UNITED se daří přilákat mladé lidi. Je to hlavní cílová skupina? 

Ano, mladí lidé jsou stále hlavní cílovou skupinou. Zaznamenali jsme lehké rozšíření věkové hranice směrem dolů, kdy si z programu vybírají i mladší teenageři, na festival zavítají i rodiny s dětmi apod. Ale naše vize pracovat s teenagery a mladšími dospělými pokračuje.

Jak by se podle vás měla přetavit účast do každodenního života s Bohem? Jaké máte v této oblasti ambice? 

I když máme radost z vysoké účasti, z dobrých kapel, které na festivalu hrají, ze stovek návštěvníků na seminářích, víme, že to nejdůležitější se odehrává v srdcích lidí. Některých se Pán Bůh dotkne poprvé a oni se rozhodnou jít dál životem s Ním, jiní řeší složité životní situace a po rozhovoru s poradci najdou naději, že i v tomto je Bůh s nimi, další najdou inspiraci k službě a zapojení v církvi, někteří “jen” zažijí radost ze setkání s lidmi. Naši dobrovolníci často píšou, že jim festival dal mnohem více, než vzal. Duchovní dopady se měří těžko, a proto jsme rádi za každou zprávu a svědectví o Božím jednání. 

Vidím ještě jeden rozměr, a to je inspirace pro další, kteří chtějí připravovat své akce kvalitněji, a podpor rozvoje dovedností zejména mladých lidí v týmu.  

I

Kde vidíte festival UNITED za pět let? Jaká je strategie pro další fungování tohoto projektu? 

Období, které teď prožíváme, nás učí více spoléhat na to, že se Pánu Bohu nic nevymyká kontrole a následovat to, co má On připravené. Dále chceme nést svou vizi Kristem propojeni, proměněni a povoláni v rámci České republiky. Dá-li Pán, bude festival sloužit mladým lidem i v mnoha dalších letech. A nám (týmu festivalu UNITED) bude ctí v tom nadále stát. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Michal Nosál Datum: 21. září 2023 Foto: Festival UNITED

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář