Polské kostely a modlitebny se mění na uprchlická centra

Alan Donaldson, generální tajemník Evropské baptistické federace (EBF), viděl na vlastní oči reakci polských církví při návštěvě země.

Na webu EBF popsal „napětí“ ve vzduchu v zemích sousedících s Ukrajinou. „V Polsku cítíte dech této války,“ uvedl podle portálu Christian Today. 

Baptistický sbor, který navštívil ve městě Chelm na jihovýchodě země, je však „plný života“ poté, co přivítal matky a děti prchající před hrůzami války. 

„Když vstoupíte do budovy, necítíte napětí, ale život, klid a radost. Děti se smějí a hrají si, zatímco matky se připravují na další cesty,“ napsal. 

SOUVISEJÍCÍPochodu na podporu Ukrajiny se na jižní Moravě zúčastnily i ukrajinské rodiny

Uvnitř sboru byly lavice přesunuty dopředu, aby se vytvořil prostor pro lůžka. Sbor také koupil tři nové pračky, aby si uprchlíci mohli vyprat oblečení po dlouhé a náročné cestě ze svých domovů na Ukrajině.

Ve sboru se shromáždilo také nové oblečení a hračky, zatímco místní hotely distribuovaly čisté ložní prádlo.

„Je těžké uvěřit, že toto uprchlické centrum, které obsluhuje 400 lidí denně, je sbor, který přemýšlel, co dělat se vším tím prostorem, který má. Jak to místní pastor komentoval: „Nikdy předtím jsme ve sboru neviděli takový život,“ popsal situaci v polské církvi Donaldson.

 Mnoho z těch 400 přítomných pokračují na cestě do jiných částí Evropy. Těm, kteří nemají vlastní vozidla, pomáhá kazatel zajistit odvoz a organizovat přesuny.

Donaldson také popsal emocionální trýzeň, kterou má válka na ty, kteří uprchli. „Přesto často vidíte v rohu místnosti tvář hledící do nebe. Mysl ztracenou ve starostech a strachu,“ uvedl.

SOUVISEJÍCÍ – Biskup Vokál vyzval k pomoci ukrajinským uprchlíkům bez ohledu na jejich vyznání

„Člen sboru se přiblíží a na chvíli se zastaví, pozorně naslouchá, jemně se ptá a tiše žehná. Hluk neopustil místnost, ale v tomto prostoru je přítomné také soukromí, intimita a hluboké emoce. V tu chvíli je poselstvím evangelia prostě to, že věnujete pozornost lidem v davu.“

„Evangelium tady znamená naslouchat, modlit se, empatie a přítomnost někoho, kdo cítí jemný dotek ženy v davu, která potřebuje uzdravení,“ parafrázuje Donaldson příběh ženy s krvotokem, která se dotkla lemu Kristova roucha.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. března 2022 Foto: CC Search – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář