Poslední rozloučení s Ramanem Bandarenkem

V pátek 20. listopadu od 11.00 proběhl v minském kostele Vzkříšení Krista poslední rozloučení s Ramanem Bandarenkem.

Kolem Ramana se spustil obrovský skandál. Jeden z lékařů předal jeho matce Ramanovu lékařskou zprávu. Z té vyplývá, že mladík měl velmi těžké pohmožděniny a rány, otoky a úrazy způsobené bitím, naproti tomu neměl v sobě vůbec žádný alkohol. Matka předala protokol nezávislým médiím, která ho ihned zveřejnila na internetu.

Následně byl dotyčný lékař zadržen a obviněn z trestného činu porušení lékařského tajemství. Zároveň také byla zadržena a odvezena na KGB novinářka, která připravovala k publikaci materiály o Ramanovi. Na fotkách a videích ze zadržení a prvního zbití Ramana na Náměstí Změn lidé pravděpodobně poznali dva z těch „neznámých“, kteří to udělali. I když měli na tvářích masky, podle oblečení, pohybů, hlasu, očí…

identifikovali dva muže, o nichž se ví, že patří do Lukašenkovy bandy. Následně se na internetu objevila nahrávka údajného telefonního rozhovoru těchto dvou mužů, kde mluví o Bandarenkovi, jeden druhému dokazuje, že zase tak moc ho nezbil… Jestli je to podvrh nebo skutečná nahrávka se zatím neví. Každopádně ze všech dokumentů je více než jasné, že Ramana zabili, umlátili k smrti a Lukašenko nestoudně lhal. To způsobuje na jednu stranu nebývalou naštvanost lidí, na druhou nebývalou hysterii Lukašenkových mužů. Na pozadí těchto událostí se bude odehrávat poslední rozloučení.

Další „novinkou dne“ je to, že Bělorusko vydalo mezinárodní zatykač na dva mladíky, kteří provozují Telegram kanál NEXTA (jeden už je bývalým redaktorem). A nejen to – zároveň oba byli zapsáni na seznam mezinárodně hledaných teroristů! Oba kluci jsou již delší dobu v Polsku, odkud kanál NEXTA stále pokračuje v práci. Jejich práce byla shledána extrémistickou, nabádající k rozvracení stáru, uchopení vlády, používání teroristických metod. Opět se k tomu nedá říci nic jiného, než že kdyby to nebylo tak tragické, bylo by to k popukání.

Velmi mnoho (více než 1000) běloruských sportovců podepsalo výzvu k odstoupení Lukašenka a propuštění politických vězňů. Mnoho sportovců, včetně těch nejslavnějších olympijských medailistů, bylo za své postoje a za to, že chodí na demonstrace propuštěno z práce, tedy přestali být reprezentanty Běloruska, nemají kde trénovat. Někteří odešli do zahraniční, kde pokračují v tréninku, někteří sedí ve vězení. Vznikla mezi nimi taková iniciativa, že začali prodávat své medaile a sportovní náčiní, aby mohli finančně podpořit své kolegy, kteří utrpěli kvůli svým postojům. Zatím shromáždili okolo 43 000 dolarů! A pak jsou také sportovci, kteří hrají turnaje v zahraničí a odmítají se k čemukoliv vyjadřovat (sport je přece mimo politiku) – k těm patří především tenisté, a také jsou tací, kteří stojí otevřeně na straně Lukašenka, někteří se dokonce nezdráhají vycházet do ulic mlátit demonstranty (jedním takovým je jeden z těch dvou, kteří zřejmě unesli a zbili R. Bandarenka). Do té poslední skupiny patří především hokejisté, ale nejen oni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 21. listopadu 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář