Poté, co teroristé zabili 130 lidí, ruští evangelikálové nepodléhají touze po pomstě

Ruští evangelikálové v nedělních kázáních odsoudili teroristický útok, při kterém v moskevské koncertní síni zahynulo více než 130 lidí.

Magazín Christianity Today píše, že zatímco se ruský baptistický svaz modlil za „Boží milosrdenství a ochranu“, letniční svaz sdělil svou „hořkost a smutek“. Vitalij Vlasenko, generální tajemník Ruské evangelikální aliance, to označil za „bolestný šok“, který by mohl rozpoutat „bezuzdnou touhu po odplatě“ vůči terorismu.

SOUVISEJÍCÍ – Ruský soud poslal do vězení devět jehovistů za extremismus

Mnozí v Rusku si však kladou otázku: Kdo jsou teroristé?

K pátečnímu útoku, při němž v Crocus City Hall s kapacitou 6 200 míst zahynulo nejméně 137 lidí, se přihlásila odnož ISIS v afghánské provincii Chorásán (ISIS-K), která usiluje o vytvoření islámského chalífátu ve střední Asii. Organizace ve svém prohlášení zdůraznila, že se zaměřila na křesťany a provedla čin v „přirozeném rámci“ své války proti nepřátelům islámu.

Začátkem tohoto měsíce vydalo americké velvyslanectví v Moskvě varování, aby se lidé vyhýbali velkým shromážděním. Američtí představitelé uvedli, že s Ruskem sdílejí své zpravodajské informace. Rusko 7. března uvedlo, že zmařilo útok na synagogu, a několik dní předtím bezpečnostní služby zabily šest teroristů ISIS-K během přestřelky v muslimské oblasti Kavkazu.

Skupina byla rovněž spojována s bombovým útokem v petrohradském metru v roce 2017, při němž zahynulo 15 osob.

ISIS-K zformovali extremisté usilující o násilnější postup než o jaký usiloval pákistánský Taliban v roce 2015, tedy ve stejném roce, kdy Rusko formálně zasáhlo v Sýrii na podporu prezidenta Bašára Asada. ISIS je sunnitská skupina, ISIS a její pobočky vystupují proti Asadově alavitské víře jako kacířské a šíitské muslimy považují za odpadlíky.

Christianity Today dále uvádí, že v lednu teroristická organizace ISIS-K zabila v Kermánu 95 Íránců na vzpomínkovém setkání za Qasema Soleimaniho, vůdce Islámských revolučních gard, který byl v roce 2020 zavražděn USA. A když se americké síly v roce 2021 stahovaly z Afghánistánu, při útoku ISIS-K na kábulské letiště zahynulo 13 amerických vojáků a 170 civilistů. Analytici však uvedli, že ISIS-K se stále častěji zaměřuje na Rusko.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 3. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – Moskva

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář