Před svátkem Pesach tradičně probíhá úklid dopisů ze Západní zdi

JERUZALÉM – Dali jste někdy lístek do „Zdi nářků“? Podívejte se, jaký byl jeho osud. – Na středu připadl úklid dopisů, které poutníci vkládají do štěrbin mezi kameny Západní zdi. Přání, modlitby, díky, i osobní vyznání, mají podle židovské tradice podobnou hodnotu jako náboženské knihy: musí se uložit do speciální schránky (geniza) a pohřbít.

Šmuel Rabinovič, rabín Západní zdi, nechává provést úklid dvakrát ročně – začátkem podzimu před Vysokými svátky a na jaře před svátkem Pesach. Po odstranění ze spár mezi kamennými bloky jsou lístky uloženy na hřbitově na Olivetské hoře. „Tyto dopisy budou s pomocí Boží pohřbeny a doufáme, že Bůh vyslyší modlitby všech, kdo sem přinesli svá přání – ať už jsou z Izraele nebo ciziny, ať jsou to Židé nebo ne-Židé,“ řekl rabín Rabinovič pro Jerusalem Online.

Hradební zeď Druhého chrámu, zničeného před dvěma tisíci lety Římany, je nejsvětějším místem židovského náboženství. Podle tradice se „Boží přítomnost nikdy nevzdaluje od Západní zdi“ a mnozí věří, že právě zde mají jejich modlitby největší naději na vyslyšení.

Zdroj: Ztis.cz  Foto: Wiki CC – Západní zeď, Jeruzalém.

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář