Prezidentka luteránské církve požaduje rezignaci první transgender biskupky 

Předsedající biskupka největší luteránské denominace ve Spojených státech požádala první transgender biskupku o rezignaci v souvislosti s kritikou, která se snesla na duchovní hispánského sboru v prosinci na svátek Panny Marie Guadalupské.

Ve zprávě zveřejněné v pátek 27. května biskupka Elizabeth Eatonová, hlava Evangelické luterské církve v Americe, oznámila, že požádala o rezignaci biskupku Megan Rohrerovou ze synodu denominace Sierra Pacific.

SOUVISEJÍCÍNejvětší luteránská církev Evropy vyjádřila svou podporu transgenderovým osobám a prosí je o odpuštění

Religion News Service informuje, že žádost o rezignaci přichází poté, co synod Sierra Pacific 12. prosince odvolal pátera Nelsona Rabell-Gonzáleze z pozice ředitele misie Misión Latina Luterana v kalifornském Stocktonu. Svátek Panny Marie Guadalupské – kdy mnoho mexických Američanů slaví svou náboženskou a kulturní identitu – připomíná den, kdy se podle mnoha křesťanů, zejména katolíků, v roce 1531 zjevila v Mexiku původnímu obyvateli jménem Juan Diego Panna Maria.

V předchozím prohlášení na blogu synody Sierra Pacific synodní rada uvedla, že se jednomyslně rozhodla uvolnit ze služby Rabell-Gonzáleze po „neustálých sděleních o slovním obtěžování a odvetných opatřeních od více než tuctu obětí od roku 2019 do současnosti“. Rabell-González tato obvinění pro Religion News Service popřel.

Jednání biskupky Rohrerové však kritizovala Asociación de Ministerios Latinos de la ELCA jako projev „nedostatku empatie a porozumění vůči svým latinskoamerickým spoluvěřícím.“ Eatonová následně ustanovila tým, který měl celou situaci prověřit. 

Předsedající biskupka v pátek uvedla, že neplánuje vznést proti Rohrerové disciplinární řízení – toto rozhodnutí kritizovala Asociación de Ministerios Latinos de la ELCA a také několik partnerských organizací.

„Nedomnívám se, že okolnosti těchto nešťastných událostí a zapojení biskupky Rohrerové do nich dosahují úrovně formálního disciplinárního řízení proti její osobě,“ uvedla podle RNS Eatonová.

„Domnívám se však, že biskupka Rohrerová ztratila důvěru mnoha věřících, a to jak v rámci synodu Sierra Pacific, tak i mimo něj,“ dodala. 

Asociación de Ministerios Latinos de la ELCA, European Descent Lutheran Association for Racial Justice a Extraordinary Lutheran Ministries v sobotním prohlášení označily rozhodnutí Eatonové nevést proti Rohrerové disciplinární řízení za „kulturně necitlivé zanedbání povinností“.

Tříčlenný vyšetřující tým o víkendu rovněž vydal prohlášení, podle kterého rozhodnutí Eatonové „zcela ignoruje jádro a záměr naší zprávy“.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. června 2022 Foto: Meghan Rohrer

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář