Při velkopátečním procesí v Římě ponesou kříž spolu i ukrajinská a ruská rodina

Řím – Ukrajinská a ruská rodina ponesou společně kříž na jednom ze zastavení tradičního obřadu křížové cesty, který se uskuteční za účasti papeže Františka tento pátek u římského Kolosea. Vatikán v podrobnostech k velkopátečnímu procesí rovněž uvedl, že obě rodiny požádají Boha o usmíření mezi jejich národy. Informovala o tom dnes agentura EFE.

Křížová cesta, někdy nazývaná kalvárie, je nejdelší velikonoční liturgií a trvá obvykle téměř tři hodiny. Tento symbolický obřad připomíná události spojené s ukřižováním Ježíše Krista a obsahuje 14 tradičních zastavení. Ta začínají odsouzením Ježíše k smrti, pokračují přes jeho ukřižování a končí uložením jeho těla do hrobu. Na jednom z těchto zastavení ponesou symbolický kříž společně rodiny dvou zdravotních sester Iriny z Ukrajiny a Albiny z Ruska, které pracují ve stejné nemocnici v Římě. Na posledním zastavení předají kříž rodině uprchlíků.

Do Itálie uteklo před válkou na Ukrajině téměř 90.000 lidí, z toho asi 46.000 jsou ženy a na 33.000 děti, oznámilo dnes italské ministerstvo vnitra. Velká část z nich je v Římě, Milánu, Neapoli či Bologni a většina pobývá u příbuzných či přátel. Před touto válkou žilo v Itálii téměř 250.000 Ukrajinců.

Obřad křížové cesty se letos vrátí k římskému Koloseu a mohou se ho opět účastnit tisíce lidí. V předchozích dvou letech se kvůli pandemii covidu-19 uskutečnil na Svatopetrském náměstí bez věřících. V roce 2019, tedy před pandemií, sledovalo křížovou cestu spolu s papežem Františkem u Kolosea na 20.000 poutníků.

Papež František ruskou invazi na Ukrajinu, která začala 24. února, odsoudil a opakovaně vyzývá k zastavení války a mírovým jednáním. Už den po začátku invaze v neobvyklém kroku navštívil ruskou ambasádu v Římě. Minulý týden při generální audienci opět vyzval k zastavení masakrů, jaký se stal mimo jiné v Buči u Kyjeva, a rozvinul při tom ukrajinskou vlajku, kterou mu přivezli přímo z Buče. V neděli při kázání na Svatopetrském náměstí vyzval k velikonočnímu příměří na Ukrajině a k jednáním o míru.

Autor: ČTK Datum: 12. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář