Protesty na Kubě, mezi zatčenými jsou i kněží

Na Kubě probíhají největší sociální protesty za posledních 30 let. Jejich příčinou je dramatická ekonomická situace obyvatel ostrova. Lidé vyšli do ulic, aby požadovali potravinovou pomoc a léky na boj s koronavirem.

Mobilizaci společnosti umožnily sociální sítě. Kubánské úřady proto začaly omezovat přístup k internetu, kde se objevila hesla jako „Dost bylo diktatury“, „Nebojíme se“ nebo  „Žádáme vakcíny“ a fotografie policistů, kteří bijí a zatýkají demonstranty. Protest podpořili především mladí lidé, včetně katolíků z různých církevních a humanitárních sdružení. V hlavním městě Havaně úřady reagovaly represemi a vlnou zatýkání.

SOUVISEJÍCÍKubánský režim zboural modlitebnu patřící letniční církvi

Podobná situace je i v dalších městech. V Camagüey byl zatčen otec Ronaldo Montes de Oca, s obviněním z narušování veřejného pořádku, ale po 24 hodináchbyl  propuštěn. Jak zdůrazňuje, demonstrace jsou pokojné a  jejich účastníci požadují pouze zlepšení dramatických životních podmínek na Kubě. Vyzývají také úřady, aby razantněji bojovaly s pandemií koronaviru, která ostrov těžce zasáhla. Podle církevních zdrojů jsou mezi zadrženými další kněží a seminaristé, zástupci katolických organizací a katoličtí novináři. „Demonstrace jsou pokojné, ale úřady na ně reagují nepřiměřenou represí,“ říká otec Ronaldo Montes de Oca. Prozrazuje, že policie provedla razii mimo jiné v domě šestadvacetiletého seminaristy Rafaela Cruze Débory, který byl zatčen.

Na vyhrocenou krizi zareagovali také kubánští biskupové. V prohlášení z pondělí 12. července, ve kterém se obracejí na všechny Kubánce dobré vůle, vybízejí k rozvaze a hledání pokojných cest k řešení krize. “Násilí plodí násilí, dnešní agrese otevírá rány a živí do budoucna zášť, jejíž překonání bude velmi obtížné,” píší biskupové a vyzývají společnost, aby se vyhnula další eskalaci napětí a hledala pokojné cesty ke spravedlivému a přiměřenému řešení vyhrocené hopodářské a sociální situace v zemi.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 15. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – screenshot – YouTube – protesty na Kubě

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář