Průzkum: 51 % Francouzů nevěří v Boha

Francouzský institut monitorující nálady ve společnosti (IFOP) provedl průzkum pro novinářskou asociaci Ajir, který se zaměřil na vztah Francouzů k náboženství. Výsledky ukázaly, že stále méně tamních občanů věří v Boha.

Průzkum společnosti IFOP zjistil, že 51 % respondentů tvrdí, že nevěří v Boha, zatímco v roce 1947 se za věřící označovalo 66 % respondentů. „Počet lidí ve Francii, kteří věří v Boha, neustále klesá. V letech 2011 a 2004 44 % uvedlo, že nevěří v Boha,“ zdůrazňuje podle Evangelical Focus IFOP.

SOUVISEJÍCÍFrancie: stále více muslimů se obrací ke křesťanství

Věk respondentů také hraje důležitou roli, protože zatímco mezi osobami staršími 65 let se přibližně 58 % označilo za věřící křesťany, ve věkové skupině 18 až 34 let se toto číslo snižuje na 48 %.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Klesl také podíl lidí, kteří na veřejnosti mluví o svém přesvědčení, z 58 % v roce 2009 na 38 % v roce 2021, ať už se svou rodinou (38 %) nebo se svými přáteli (29 %, v roce 2009 to bylo 49 %).

 Dopad na společnost

Průzkum dále dospěl k závěru, že na rozdíl od jiných zemí pandemie koronaviru nevedla většinu Francouzů k „přiblížení se“ náboženským praktikám. Na tuto otázku odpovědělo „ne“ 91 % respondentů. Nicméně 21 % účastníků průzkumu uvedlo, že požár v katedrále Notre Dame v nich probudil náboženské cítění.

Celkově 68 % Francouzů věří, že náboženství mohou pomoci mladým lidem předávat pozitivní hodnoty (respekt k ostatním, tolerance, velkorysost, odpovědnost). 54 % se domnívá, že všechna náboženství jsou si rovna.

Průzkum byl proveden ve dnech 24. a 25. srpna na vzorku 1018 lidí starších 18 let.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. září 2021 Foto: Unsplash – Deniz Demitrici – Notre Dame

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář