První absolventi perského semináře připraveni sloužit traumatizovanému Íránu

Teologický institut se sídlem v Londýně slaví úspěchy 15 studentů muslimského původu, z nichž mnozí trpěli odmítnutím ze strany rodiny a politickými represemi.

Íránská islámská republika odvádí své občany od náboženství – a uvrhuje je do traumat a depresí. S růstem křesťanství mezi rozčarovanou veřejností se však komplikace nevyhýbají ani církvi, ať už doma nebo v rozsáhlé diaspoře.

SOUVISEJÍCÍ Íránská dívka, jež byla v kómatu po střetu kvůli hidžábu, utrpěla mozkovou smrt

„Mnoho íránských křesťanů se potýká s vysokou mírou úzkosti a posttraumatickou stresovou poruchou, která pramení z pronásledování, ale také z celkového útlaku totalitního režimu,“ řekl Christianity Today Šádí Fatehí, zástupce ředitele Teologického centra Pars. „Tyto stopy vidíme na mnoha našich studentech.“

Minulý měsíc oslavil tento institut se sídlem v Londýně svou první absolventskou třídu.

Tříleté bakalářské studium teologie v perském jazyce dokončilo patnáct studentů. Škola je akreditována u Evropské rady pro teologické vzdělávání. Její hybridní vzdělávací model probíhá převážně online a jednou ročně se zde koná prezenční program.

Seminář, který se nachází v celkem 23 zemích, před pěti lety spustil poradenské centrum Pars a začal ho cíleně integrovat do akademického programu. Zatímco Světová zdravotnická organizace odhaduje, že depresemi trpí pět procent světové populace, recenzované studie popisují v Íránu mnohem větší počet lidí.

Některou z forem duševní poruchy trpí 15-31 % Íránců, přičemž v Teheránu se toto číslo zvyšuje na 37 %. Saeed Moeedfar, prezident íránské sociologické asociace, popsal „děsivé zoufalství“, které zachvátilo společnost, protože každý pátý recept je vystaven na antidepresiva nebo léky na spaní. A studie z roku 2021 zjistila, že politické represe „významně přispívají“ k problémům s duševním zdravím.

Magazín Christianity Today píše, že studie GAMAAN z roku 2020 zjistila, že téměř milion Íránců se označuje za křesťany, zatímco pouze 32 % Íránců se hlásí k šíitskému islámu. Oficiálně však Írán uvádí toto číslo na 95 procent.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 15. listopadu 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář