Putin podle médií požádal o předání církevního areálu v Jeruzalémě Moskvě

Jeruzalém/Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin v dopise zaslaném izraelskému premiérovi Naftalimu Bennettovi vyzval, aby Izrael předal Moskvě církevní areál v jeruzalémském Starém Městě. Napsal to dnes web deníku The Times of Israel.

Moskva se už několik let snaží pod svoji správu získat takzvaný Alexandrův dvůr, církevní areál poblíž chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Její plány ale nedávno zkomplikovalo rozhodnutí izraelského soudu, který nároky Ruska na komplex neuznal.

SOUVISEJÍCÍTisíce židů se za přísných bezpečnostních opatření modlily u Zdi nářků

V dopise Putin podle izraelských médií zdůraznil důležitost, jakou Moskva záležitosti přikládá. Jeruzalémští představitelé se obávají, že by spor mohl zvýšit napětí ve vztazích s Moskvou, které v nich panuje kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu, ale podle ruského analytika Alexe Tencera se Izrael obává předat Moskvě majetek v době, kdy mnoho západních zemí uvalilo na Rusko kvůli válce na Ukrajině sankce.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Pozemek v Jeruzalémě, který si Rusko nárokuje, koupil v roce 1859 car Alexandr II., a nechal na něm postavit Alexandrův dvůr, známý také jako kostel Alexandra Něvského. Areál spravovala až do bolševické revoluce v roce 1917 vláda ruského impéria. Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu v roce 2020 schválil opětovné předání Rusku, proti tomuto kroku se ale objevila řada námitek.

Izraelský soudce posléze rozhodl, že s ohledem na mnohé náboženské a politické aspekty o záležitosti může rozhodnout jedině izraelská vláda. Izraelský premiér Bennett loni zřídil pro tuto otázku speciální komisi, ta se ale zatím nesešla.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 18. dubna 2022 Foto: Wikimedia Commons – Putin a patriarcha Kirill

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář