Raději muslim než evangelikál. Britové se vyjádřili k preferenci člověka ve vrcholné politice  

Debata ve Skotsku kolem kandidatury evangelikální křesťanky Kate Forbesové ukazuje, že tradiční křesťanské hodnoty, jako je heterosexuální manželství, jsou považovány za diskvalifikující pro politické vedení.

Souboj o post premiéra ve Skotsku otevřel debatu o roli osobního náboženského přesvědčení ve vrcholné politice.

Kate Forbesová, ministryně financí, která je často označována na přirozenou nástupkyni Nicoly Sturgeonové (která v lednu nečekaně rezignovala), se stala středem rozsáhlé společenské a mediální debaty o víře a politice, která přesáhla hranice Skotské národní strany (SNP).

SOUVISEJÍCÍKongregace opouští Skotskou episkopální církev kvůli „pokračující liberální trajektorii“

Forbesová, křesťanka věřící v Bibli, která se otevřeně hlásí ke svému členství ve Svobodné církvi Skotska, vyjádřila své pochybnosti nad zákonem o sebeidentifikaci pohlaví, který v prosinci přijala vláda, jíž je součástí. Forbesová rovněž uvedla, že její víra ji vede k tomu mít jasný názor v definici manželství, i když zároveň zdůraznila, že neaspiruje na to, aby ze své pozice měnila zavedené zákony, které podporuje většina obyvatel.

Navzdory útokům v médiích a ztrátě podpory vysokých představitelů SNP Kate Forbesová v průzkumech nadále vede mezi voliči podporujícími nezávislost. Ve středu začaly debaty se členy strany s dalšími dvěma kandidáty usilujícími o vedení strany a skotské vlády: její hlavní soupeř Humza Yousaf je liberální muslim a předpokládá se, že má největší podporu mezi členy ve vedení strany.

Názor na sňatky osob stejného pohlaví a potraty jako důležitý filtr

Portál Evangelical Focus informuje, že v této souvislosti průzkum, který provedla agentura YouGov pro think tank Theos, ukázal, že vize manželství zakotvená v Bibli se stala překážkou v přístupu k vedoucím politickým pozicím.

Padesát procent z více než dvou tisíc dotázaných ve Velké Británii uvedlo, že nesouhlasí s tím, aby někdo, kdo je proti manželství osob stejného pohlaví, mohl zastávat vedoucí politickou funkci (51 % v Anglii, 44 % ve Skotsku).

Mezi nejmladšími voliči (18-24 let) pouze 24 % uvedlo, že někdo, kdo zastává takový názor na manželství, by měl „mít dovoleno zastávat nejvyšší vládní funkci“.

Navíc 55 % respondentů odpovědělo, že být proti potratům diskvalifikuje člověka, který by mohl zastávat vrcholnou vládní funkci.

Raději muslim než evangelikální křesťan

Na otázku týkající se konkrétního náboženského přesvědčení jsou evangelikální křesťané tou  náboženskou skupinou, která je ve Velké Británii tolerována méně, pokud jde o politické vedení. Podle 67 % dotázaných by měli mít možnost zastávat vrcholnou politickou funkci římští katolíci, zatímco muslimové (64 %) a ortodoxní židé se jim blíží (62 %). Počet těch, kteří tvrdí, že evangelikálním křesťanům by mělo být umožněno vést politiku, klesl na 53 %, kdežto 19 % tvrdí, že by neměli a 29 % neví.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 7. března 2023 Foto: webstránka Kate Forbsové

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář