Radikální změny mají zachránit anglikánskou církev. Budou to evangelikálové?

Návrh zveřejněný v předvečer generální synody Anglické církve (Church of England) ukazuje na rostoucí vliv evangelikalismu.

Ve dnech kolem svátku svatého Petra, který připadá na 29. června, je pro anglikánskou církev tradičně jedním z nejradostnějších období roku, časem kdy jsou do úřadu vysvěceni noví kněží a jáhnové. Když se britská národní církev připravovala na generální synodu, která začala v pátek 9. července, jeden z jejích nejvyšších duchovních předložil příspěvek k diskusi s argumentem, že budoucnost nespočívá v duchovních na kazatelně, ale ve společenstvích vedených laickými členy.

SOUVISEJÍCÍJustin Welby pomáhal tajně jako dobrovolník v londýnské nemocnici

Arcibiskup z Yorku Stephen Cottrell – druhý v hierarchii po arcibiskupovi z Canterbury – poprvé přednesl své postřehy v loňském roce ve zprávě výboru „Vize a strategie“, kterému Cottrell šéfuje.

Jak ale informuje Religion News Service, jeho zveřejnění minulý měsíc těsně předtím než se laici, biskupové a další duchovní zúčastnili online zasedání synody, vyvolalo pobouření u některých členů, kterým se nové změny nelíbí.

Cottrell do svých plánů zahrnuje nejen návrh na vznik 10 000 komunit vedených laiky v příštím desetiletí, ale také zacílení na mladé lidi. Arcibiskup naléhá na zdvojnásobení počtu dětí, které by navštěvovaly kostely a taky na plán s názvem „aktivní mladí učedníci“.

Arcibiskup tvrdí, že denominace se musí stát „církví misijních učedníků“ s důrazem na mladou a rozmanitou generaci, která bude využívat jak laické členy, tak moderní digitální technologie. 

I když jeho plán nezahrnuje demontáž tradičního církevního systému, zároveň požaduje zásadní změny v církevních strukturách.  Poukazuje také na rostoucí vliv evangelizace v americkém stylu, který se objevuje v určitých strukturách anglikánské církve.

Klesající návštěvnost a plán záchrany

Návštěvnost kostelů ve Velké Británii klesá už mnoho let. Přestože se jedná o tradiční církev, ke které teoreticky patří velké množství občanů, pravidelně ji navštěvuje pouze kolem 750 000 lidí.

Interní zpráva církve publikovaná na začátku tohoto roku ukázala, že návštěvnost kostelů se za 30 let snížila o 40%.

Ale jeden z nevlivnějších anglikánských kněží, reverend Marcus Walker, farář nejstaršího londýnského kostela svatého Bartoloměje, varoval, že biskupův plán zavede zásadní změny, které povedou ke kolapsu církve.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Podle Walkera farní systém přežil stovky let právě proto, že funguje tak dobře. „Farní systém funguje, protože farnost je místní. Reaguje na místní potřeby,“ říká. Walkera a další jemu podobné kněze obzvláště znepokojuje rostoucí vliv evangelikálního hnutí v anglikánské církvi.

Kněz John McGinley z diecéze v Leicesteru a lídr organizace New Wine, která je zaměřená na zakládání sborů a patří mezi evangelikální platformy vevnitř Anglické církve, argumentuje, že právě komunity o 20 až 30 lidech vedené laiky, které se budou setkávat po domech, mohou hrát klíčovou roli, jak zachránit církev před finančním kolapsem, kdy většina peněz jde na budovy a platy duchovních, které by se takto mohly ušetřit.

Arcibiskup JustinWelby na konferenci Multiply X 2021 řekl, že zakládání sborů bude pro anglikány novou disciplínou: „Nemáme v úmyslu nechat Ježíše uvnitř kostela, když vyjdeme ven, a vyzvednout ho znovu, až se v následující neděli vrátíme. Ale jít s ním mezi lidi,“ řekl Welby.

Podle RNS se anglikánská tradice vždy snažila o rovnováhu mezi tradičnějším přístupem, který staví eucharistii do středu života církevního společenství a vyžaduje, aby kněz slavil svátost – a evangelikálním hnutím, které je více zaměřené na Písmo a vedení laiků. Pod vlivem amerického evangelikalismu získal tento proud v posledních letech na síle.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. července 2021 Foto: Church of England – generální synoda

Tags: ,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář