Řady uvězněných křesťanů

Řady uvězněných křesťanů se značně rozšířily. Na seznamu jsou jen ti, o kterých vím, může jich být daleko víc, v Bělorusku je hodně lidí upřímně věřících a věznice jsou přeplněné… Pavel Sieviaryniec a Eduard Palčys – obviněni z trestného činu organizace masových nepokojů. Zmicer Daškievič, Andrej Asipenka, Hanna Šapucka – 15 dnů za účast v nepovolené akci, Viktar Šapucki a Arciom Tkačuk – 12 dnů za totéž. Aksana Jukavič, Jury a Virsavija Karmanovič – zadržení v neděli, čekají na soud.

Pavel Sieviaryniec má 2,5 letého syna. Zmicer Daškievič má tři děti do osmi let, Andrej Asipenka je otec čtyř dětí.

Děti v gymnáziu, kam chodí jeho syn, se připojily ke stávce. Andrej se postavil ke škole s transparentem „Jste skvělí“. Někdo ze školy zavolal milici a otce před očima šokovaného syna a dalších dětí zadrželi. Hanna a Viktar Šapučtí (manželé) patří k nejbližším spolupracovníkům Zmitra Daškieviče v oblasti ochrany Kurapat, děti už mají dospělé. Byli zadrženi ještě s třetím člověkem v pátek při své stráži v Kurapatech.

Aksana Jukavič je blízká kamarádka Volhy Sieviaryniec, svobodná. Arciom Tkačuk je blízký kamarád Daškievičových, má dvě malé děti do tří let. Jury Karmanovič je otec spousty dětí (na fotce v příloze jich je asi devět), Virsavija (česky Batšeba) je jednou z nich. Pak je ještě na 15 dnů zavřený muž s příjmením Valkanovič, U toho nevíme, zda je křesťan, jen tušíme podle toho, že je otcem pěti dětí a manželka je těsně před porodem šestého. Všichni tihle lidé, kteří mají malé děti, mají nyní velké potřeby, protože živitel rodiny je pryč. Funguje ale neuvěřitelná solidarita, kdy nejen sourozenci z církve, ale i sousedé a neznámí lidé prokazují praktickou podporu – přinášejí jim nákupy, občas dokonce uvaří, dávají peníze, oblečení… Asi před 10 dny S. Cichanouská poděkovala církvi za obětavost a nasazení a jmenovala ještě další uvězněné křesťany. Někteří z nich už jsou mezitím zase na svobodě.

Pravoslavný metropolita Benjamin byl na pohovoru u Lukašenka. Našla jsem zápis stručně hodnotící situaci: „Metropolita Benjamin – v paláci Lukašenka. Metropolita (Kandrusievič, řkc) – ve vyhnanství“. Po Benjaminově návštěvě Lukašeno promluvil na téma pozvání papeže Františka do Běloruska. Už dávno mluvil o tom, jak se chystá papeže pozvat, před časem už to byla skoro hotová věc. Najednou couvl – prý když řkc podporuje nepokoje, je otázka, zda by bylo vhodné papeže zvát. Protože by přijely statisíce lidí ze zahraničí a mohlo by se něco stát. Navíc prý v otázce pozvání papeže není jednota (asi s Benjaminem), takže ho zvát nebude.

O arcibiskupovi Kandrusievičovi se vyjádřil, že „nikomu nebude dovoleno jezdit do Polska na konzultace, jak zničit naši zemi“. Dále řekl, že v Bělorusku vznikla řada řkc farností, ale kněží je nedostatek. „Pravoslavná církev ovšem nepřiváží kněze ze zahraničí, z cizích zemí, jako to dělají některé denominace.“ (v řkc slouží mnoho polských kněží) „Jak bychom mohli nyní přijímat kněze z Polska, když polský stát, čistě katolický, zaujal takové postavení ve vztahu k Bělorusku? To by bylo nenormální.“ Takže prohlásil, že Bělorusko musí intenzivněji připravovat vlastní katolické duchovní „a na tom budeme trvat!“ zdůraznil Lukašenko.

V pondělí se konal pochod důchodců. Připojili se k němu studenti a zdravotníci a byl to nejpočetnější pondělní pochod za celou dobu protestů (několik tisíc lidí). Objevilo se nové heslo, které demonstranti křičí: „Nový rok – bez Luky!“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 4. listopadu 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář