Rakousko chce postih za zlehčování zločinů nacismu, reaguje na odmítače očkování

Vídeň – Rakouská vláda chystá zpřísnění zákonů, které trestají popíraní holokaustu a jiných zločinů nacistického režimu. Vídeň chce nové postihy za zlehčování těchto zločinů. Reaguje tím na demonstrace odpůrců povinného očkování proti koronaviru, kteří jako symbol používali žluté hvězdy podobné těm, které museli nosit Židé za nacistické nadvlády, uvedla dnes agentura Reuters.

Podle rakouské ministryně spravedlnosti Almy Zadičové ze strany Zelených je nutné trestat a netolerovat jakékoliv zlehčování holokaustu či jiných nacistických zločinů proti lidskosti.

SOUVISEJÍCÍOhnivá debata v církvi o očkování způsobila, že „čarodějnictví“ se stalo nejhledanějším biblickým slovem

Odpůrci povinného očkování proti koronaviru na demonstracích nosili žluté hvězdy podobné těm, jaké nacisté nutili nosit Židy v rámci rasové diskriminace, která vyvrcholila vyhlazovacími tábory. Demonstranti měli v symbolu napsané „nenaočkovaný“ místo „Žid“.

Podobně jako v Německo tak i v Rakousku zákony zakazují nacistické symboly, obnovu nacistické strany či oslavování hitlerovského režimu. Legislativa také trestá „hrubé zlehčování“ zločinů. Podle stávajících zákonů nelze jednání demonstrantů proti povinnému očkování proti koronaviru postihnout. Vláda konzervativců a Zelených chce odstranit ze znění zákona právě označení „hrubý“.

Schválení novely si vyžaduje většinu dvou třetin poslanců. Vládní koalice tak bude muset hledat podporu také u opozice. Největší opoziční strana, což jsou sociální demokraté, uvedla, že se k novele vyjádří, až vláda předloží paragrafované znění. Další velká opoziční skupina, Svobodná strana Rakouska (FPÖ), zavedení povinného očkování proti koronaviru odmítala.

Novela zákona by měla také umožnit dát výpověď státním zaměstnancům, kteří zákon poruší. Podle agentury Reuters tím vláda reaguje na případ vojáka, který byl odsouzen za porušení zákona, protože si oblékl nacistickou uniformu. I po vyměření trestu ale mohl dál sloužit v armádě.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. listopadu 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář