Reakce na ubití R. Bandarenky

Ve čtvrtek se v Bělorusku vše točilo okolo středečního ubití Ramana Bandarenky. K situaci se vyjádřil Lukašenko. „Velmi upřímně“ vyjádřil upřímnou soustrast rodičům Ramana a prohlásil, že si vyšetření události bere pod osobní dohled. Pověřil vyšetřováním přímo generálního prokurátora. A co myslíte? Vyřešili to velmi rychle!

Oddělení milice, kde se incident odehrál, vydalo prohlášení, z něhož vyplývá, že na Náměstí Změn začali nějací občané věšet červené a bílé stužky, což vadilo jiným občanům, kteří chtějí mít ve městě pořádek. Pořádkumilovní začali stužky strhávat a vyvěšovači se na ně agresivně vrhli. Kdosi zavolal milici, ti udělali pořádek a zadrželi silně opilého Bandarenku. Na dvoře oddělení se mu udělalo špatně, tak mu zavolali sanitku a dál za něho nejsou zodpovědní. Lukašenko následně sdělil veřejnosti, že už to vyšetřil a že mladík byl opilý a už při zadržení o sobě prakticky nevěděl. Prý je mu pořád líto mladého života, ale musí říct pravdu, aby lidi zase falešně neobviňovali příslušníky pořádkových jednotek…

Na to lékaři, kteří Ramana ošetřovali, publikovali dokument, z něhož je patrné, že neměl v krvi ani stopu alkoholu. Na internetu byly zveřejněny záběry z pouličních kamer a také několik amatérských nahrávek z mobilů, na nichž je velmi dobře vidět celý průběh diskuse s „pořádkumilovnými“, je vidět, že to oni zaútočili na lidi, je vidět, že Raman se zcela normálně (= střízlivě) pohybuje a že na něho skočili tři chlapi a doslova ho odnesli do dodávky, která k nim dojela. Je těžké vypouštět do éteru lži v době, kdy má každý mobil s kamerou…

Po celé zemi se tisíce a tisíce lidí stavěli podél ulic do řetězů solidarity. V poledne byla minuta ticha, a právě v té době se ozbrojenci vrhali na lidi, snažili se je zadržet, zrušit minutu ticha. Opravdu byla v různých městech řada osob zadržena. Lidé chodí po ulicích, kladou květiny a svíčky, mnozí pláčou – a nad tím vším zní: my se nevzdáme! Kvůli všem nevinným obětem (Raman byl asi osmý!) musíme dosáhnout vítězství. Všichni vrazi musejí před mezinárodní tribunál. Není cesta zpátky, v takové zemi se nedá žít.

Několik těch starších zpráv. Lidé, kteří byli v průběhu protestů zraněni, mučeni nebo byli v jejich důsledku vězněni, vyhozeni z práce apod., dostávají podporu z různých speciálních fondů. Začátkem týdne z účtů 500–600 lidí, kteří dostali peníze od jednoho z fondů, tyto peníze zmizely. A nejen tyto, zmizely jim i jejich úspory a účty byly často zablokovány. Peníze byly doslova ukradeny! Za pouhých několik hodin zmizelo z účtů v přepočtu okolo 700 000 dolarů. Úřady oznámily, že to byly nelegální peníze ze zahraničí, určené na aktivity zaměřené proti režimu. Podpory budou pokračovat, budou ale vypláceny jiným způsobem (jak, není zveřejňováno). Už dříve bylo lidem doporučováno, aby si vybrali všechny úspory, aby je režim nemohl použít na placení činnosti silových jednotek. Teď se ukázalo, jak moudrá to byla rada. Lidé si masově vybírají peníze, v bankách jich začíná být nedostatek.

Jeden smutně absurdní případ: jakýsi člověk nezaplatil udělené pokuty. Tak na něho zavedli něco jako exekuci, ale ne na nějaký jeho normální majetek. Víte, co se mu chystali zabavit? Jeho dvě kočky! Obyčejné, žádná zvířata s papíry! Nevím, jestli to bylo speciálně vymyšlené na konkrétní lidi (na mě by třeba hrozba zabavení milovaného kocoura účinkovala velmi rychle). Každopádně lidskoprávní organizace pokuty zaplatila a kočky zůstaly doma.

Miss Běloruska, kterou v neděli zadrželi, dostala 12 dnů vězení a pak jí ještě 15 přidali. Milicionář, který proti ní svědčil u soudu, prohlásil, že si ji dobře pamatuje, protože „je hezká“.

Pravoslavná abatyše v Hrodně přinesla 10. 11. na Den veteránů místním OMONovcům dort a poděkování za to, jak dobře udržují v zemi pořádek… A oháněla se přitom Písmem. Ve stejné době řkc kněze Viačeslava Baruka předvolávají k výslechu kvůli YouTube kanálu, který provozuje. Dává tam svá kázání a sdílí myšlenky, přičemž se striktně drží katolického učení, tedy mluví o zákonu, pravdě, hříchu, sociálním cítění… Ve čtvrtek na mnoha místech země byly zádušní mše za R. Bandarenku. V řkc se tomu nedivíme, ale nejméně jeden pravoslavný chrám za něj také sloužil panychidu a OMON se snažil lidem zabránit, aby stáli v řetězu okolo chrámu. V posledních několika dnech řkc biskup Kasabucki pronesl další výzvu, která začíná slovy „Otče, odpusť jim, vždyť nevědí, co činí. Takovými slovy se Kristus modlí za své vrahy a mučitele.“ Zamýšlí se nad tím, PROČ se ti lidé (OMON) tak chovají… Také protestanti napsali Otevřený dopis křesťanů, kde je výzva k ukončení násilí a k pokání… Už to podepsalo více než 1000 křesťanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 15. listopadu 2020 Foto: Olga – protesty v Bělorusku

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář