Křesťan dnes

Reuters: Válka v Gaze přiměla palestinské křesťany pohřbívat mrtvé mezi muslimy

Gaza – Někteří palestinští křesťané v Pásmu Gazy se uchýlili k pohřbívání svých mrtvých na muslimských hřbitovech v obavách z nebezpečné cesty ke křesťanskému hřbitovu na severu tohoto území, napsala agentura Reuters. Válka v Pásmu Gazy trvá již šest měsíců a podle úřadů spravovaných radikálním hnutím Hamás si izraelské bombardování za tu dobu vyžádalo životy více než 33.000 Palestinců, převážně civilistů.

„Pracuji na tomto hřbitově téměř deset let a toto je poprvé v mém životě,“ uvedl Ihsán Nátúr, pracovník hřbitova Tál as-Sultán. Do hrobu mezitím před zraky malého dítěte ukládal jistý muž zahalené tělo. „Nikdy jsem neviděl, že by byl křesťan pohřben do muslimského hrobu, ale kvůli této válce jsme neměli jinou možnost, než ho pohřbít tady,“ dodal Nátúr.

SOUVISEJÍCÍ „Dost bylo zabíjení!“ 140 církevních představitelů podepsalo dopis vyzývající k příměří v Gaze

Někteří Palestinci přišli o celou rodinu, značná část Pásma Gazy byla srovnána se zemí a z mnoha domů zbyly jen trosky a prach. Poškozené nemocnice se jen obtížně vypořádávají s přívalem zraněných a utrpení civilistů prohlubuje hrozící hladomor.

Izrael válku v Pásmu Gazy zahájil po přeshraničním útoku Hamásu 7. října, kdy palestinští ozbrojenci podle izraelských úřadů pozabíjeli 1200 lidí. Izrael zatím neumožnil obyvatelům severní části Pásma Gazy, kde se nachází křesťanský hřbitov, návrat domů. Cestování po silnicích, které mohou být bombardovány nebo ostřelovány, tak jen prohlubuje utrpení lidí, kteří se snaží pohřbít své blízké.

Tělo křesťana jménem Hání Suhajl abú Davúd bylo přivezeno na muslimský hřbitov, protože pro jeho rodinu bylo kvůli bojům příliš nebezpečné cestovat. Nemohli se s ním řádně rozloučit. „Tak jsme ho pohřbili tady na hřbitově Tál as-Sultán. Nerozlišujeme zde mezi muslimy a křesťany. Je pohřben mezi muslimy a nejsou zde žádné nápisy, které by naznačovaly, že je křesťan,“ řekl Nátúr. „Musím se o něj postarat, protože je křesťan. Musíme chránit boží stvoření na této zemi,“ pokračoval. „Je to lidská bytost, vážíme si lidí, ceníme si lidskosti a milujeme každého člověka na zemi. V naší povaze jakožto muslimů není nenávidět lidstvo,“ dodal.

Spolupráce mezi křesťany a muslimy není v Pásmu Gaze ničím neobvyklým, napsala agentura Reuters. Podle zprávy amerického ministerstva zahraničí o mezinárodní náboženské svobodě za rok 2022 žilo v Pásmu Gazy, jehož většinově sunnitská populace přesahuje dva miliony, přibližně 1300 křesťanů (pozn. ČTK).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 10. dubna 2024 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Exit mobile version