Režim se snaží o absolutní likvidaci nezávislých médií

Začnu nejčerstvějším mezinárodním skandálem. I v našich médiích jste možná zaregistrovali, že v Minsku „nouzově“ přistálo letadlo společnosti Ryanair z Atén do Vilniusu a zadrželi jednoho pasažéra. Raman Pratasievič, 26letý kluk, který pracoval pro kanál NEXTA a potom pro jiný podobný, vedený Iharem Losikem, žil od r. 2019 v Polsku.

Když byl kanál NEXTA prohlášen za extrémistický, bylo proti Stepanovi Pucilovi (zakladatel a provozovatel NEXTA) a Ramanovi zahájeno několik trestních stíhání a oba byli zaneseni do databáze teroristů. V zemích EU jim zatčení nehrozí. Raman se vracel z Atén, kde minulý týden fotografoval při návštěvě S. Cichanouské v Řecku. Letěl do Vilniusu letadlem, které po cestě přelétávalo běloruské území. Před odletem z Atén měl podezření, že je sledován a napsal o tom kamarádům na soc. sítě. V letadle se nic nedělo, dokud nedoletěli nad Bělarus.

SouvisejícíUzavřený soud znamená, že se nikdo nic nedozví

V tu chvíli proti letadlu na přímý rozkaz Lukašenka vyletěla plně vyzbrojená běloruská vojenská stíhačka a „doprovodila ho“ na minské letiště, údajně kvůli podezření na bombu na palubě. V tu chvíli mělo letadlo podstatně blíže na letiště ve Vilniusu než na to v Minsku. Piloti neměli jinou informaci o bombě než z pozemního hlášení z Minsku. Mohli doletět do Vilniusu, ale stíhačka je donutila přistát v Minsku. Tam prohledali letadlo, bombu nenašli, ale zadrželi Ramana a jeho dívku. Při této akci byla porušena celá řada mezinárodních konvencí. Je z toho mezinárodní skandál, o tom ještě určitě uslyšíme i u nás.

Polský premiér M. Morawiecki uvedl, že letadlo bylo „uneseno“ a Lukašenka obvinil z „trestuhodného činu státního terorismu“. Co se týká Ramana, je to velmi vážné. Jako „teroristovi“ mu v Bělorusku hrozí nejvyšší trest – zastřelení nebo 20 let vězení. Ramana znají mnozí Češi osobně. Před pár lety byl v Praze na stipendiu Václava Havla a pracoval ve Svobodné Evropě.

V pracovně-nápravném táboře (vězení) ve Šklově náhle zemřel politický vězeň Vitold Ašurak. Bylo mu 50 let, příbuzní tvrdí, že byl zdravý. Katolík, který se pravidelně účastnil demonstrací s národní vlajkou, si odbýval pětiletý trest. Dva týdny před smrtí od něj přestaly docházet dopisy. Zemřel prý na náhlou zástavu srdce. Víc informací není. Veřejnost je pobouřena, tisíce lidí na ulicích vyjádřily soustrast, nespokojenost, prohlašují, že je to další vražda. Štáb Cichanouské požaduje, aby mezinárodní komise mohly prověřit všechny věznice, v nichž jsou drženi političtí vězni, a mohly s vězni pohovořit o podmínkách, v nichž pobývají.  

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Minulý týden došlo k zablokování největšího běloruského nezávislého informačního kanálu TUT BY. Kanál sledovalo až 20 milionů jedinečných návštěvníků denně. Došlo k mnoha domovním prohlídkám jak hlavní, tak oblastních kanceláří TUT BY a také u jednotlivých novinářů doma; 13 pracovníků (z toho 11 žen!) bylo zadrženo. O den později provedli prohlídku u hlavního redaktora novin Naša Niva. Režim se snaží o absolutní likvidaci nezávislých médií.

Pavel Sieviaryniec už před časem byl prohlášen za osobu se sklony k extrémismu. Teď mu přidali ještě další nálepku – prý se ukázalo, že má sklony zaútočit na pracovníky věznice. Takový status znamená, že všude mimo vlastní celu musí mít nasazená pouta a je s ním zacházeno jako se zvláště nebezpečným. Kdo Pavla zná, jen si klepe na čelo. Pavel je ztělesněním mírnosti a milostivosti vůči nepřátelům. Brzy to bude rok, co Pavla zavřeli. Možná se jeho žena Volha dostane do sálu na vynesení rozsudku, a možná ani to ne a bude jen čekat, že po odsouzení před odjezdem na výkon trestu bude most dostat krátkou návštěvu. Představuji si, jak jí asi je. Rok nevidí muže, ví, že z něj udělali nebezpečného extrémistu, netuší, co se děje v soudní síni – jak probíhá „soud“, jak je tam s obviněnými zacházeno… a jediné, co ví, je to, že v úterý jejího milovaného odsoudí na spoustu let. Chce se mi brečet, kdykoliv si na to vzpomenu. A co teprve ona… A Pavlova maminka… A stovky dalších manželek, matek, ale i manželů, kteří čekají na rozsudky svým milovaným – nebo už je dokonce vyslechli. Ve světle smrti ve Šklově to vše nabývá obludných obrysů…

V úterý 25. května má být vynesen rozsudek. jemu i šesti lidem, souzeným spolu s ním.

Jediná dobrá zpráva za dlouhé období – na svobodu vyšla Kaciaryna Barysievič, novinářka, která zveřejnila v médiích lékařskou zprávu, dokládající, že k smrti ubitý Raman Bandarenka neměl v krvi žádný alkohol. Kaciaryna byla odsouzená k šesti měsícům vězení a trest jí minulou středu skončil.

Skončím několika oznámeními a pozvánkami.

Tady si můžete poslechnout, jak Volha Sieviaryniec společně s tříletým Franciškam zpívají. V Brně je výstava Jauhena Atceckého „Náměstí změn“ 

V Praze je ve vstupní hale Magistrátu hlavního města Prahy obrazová výstava „Křik z Běloruska“, která bude přístupná do 30. června.

Zde se můžete podívat na video s Ivanem Magorem Jirousem . Je v češtině s běloruskými titulky. Můžete ho sdílet na svých sociálních sítích, poslat běloruským přátelům apod. Titulky k videu byly vytvořeny na podnět jednoho z vás. Vlastíkovi děkuji za nápad, Maxovi za překlad, organizaci Post Bellum za zveřejnění.

Sledujte aktuální zprávy na FB Občanského Běloruska  a Martina Charváta.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Olga (běloruská křesťanka, která chce zůstat v anonymitě) Datum: 25. ktětna 2021 Foto: screenshot – zatčení novináře

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář