Rick Warren: Jak zvládnout stres? Tím, že si přestaneš dělat starosti!

„Netrapte se žádnou starostí” (Filipským 4,6 NLT).

 Práce ti nezpůsobí bezesné noci, ale starosti ano.

 Bůh v Bibli jasně říká, co si myslí o starostech. V listě Filipským 4,6 se praví:„Netrapte se žádnou starostí.”

Proč je třeba, abys své starosti „nechal plavat“?

Dělat si starosti je nerozumné. To lze zdůvodnit hned dvakrát. Za prvé, starostmi si problém nafukuješ. Všiml sis, že když o tobě někdo řekne něco špatného, stává se to tím bolestnější, čím víc na to myslíš? Za druhé, starostmi si nepomůžeš. Dělat si starosti kvůli něčemu, co nemůžeš změnit, je k ničemu. A dělat si je kvůli něčemu, co změnit můžeš, je ztrátou času. Prostě to změň!!

Dělat si starosti je nepřirozené. Se starostmi se nikdo nenarodil. Pokud si o sobě myslíš, že ty ano, jsi vedle. Starosti jsou věc, které ses naučil. A navíc jsou nezdravé. Tvé tělo nebylo určeno k zvládání starostí! Když lidé říkají „jsem z těch starostí celý nemocný“, říkapravdu. Plno lidí by podle lékařů mohlo už dnes jít z nemocnice domů, kdyby věděli, jak se zbavit pocitu viny, roztrpčenosti a ustaranosti. Kniha Přísloví 14,30 říká: „Pokojné srdce dodává tělu zdraví“ (podle autorem zvoleného překladu New Living Translation – NLT).

Dělat si starosti je k ničemu. Starostmi ani nezměníš to, co bylo, ani jimi nezvládneš to, co bude. Ty ti jedině zaneřádí dnešek. Starosti změní jen tebe: udělají z tebe ubožáka! Ale nikdy nevyřeší žádný problém.

Dělat si starosti není třeba. Bůh tě udělal, stvořil, spasil a vložil do tebe svého Ducha. Nemyslíš, že se postará o tvé potřeby? Dělat si starosti opravdu nepotřebuješ.

Chceš-li se vypořádat se stresem, pak prvním krokem je, že si odmítneš s čímkoli dělat starosti. Proč? Protože je to nerozumné, nepřirozené, k ničemu a není toho třeba.

V 1. listě Petrově 5,7 Bible říká: „žeš celou zátěž svých úzkostí přesunout na něj. Vždyť mu na tobě zcela osobně záleží!“ (Podle autorem zvoleného překladu PHILLIPS.)

O tebe i o tvé potřeby se osobně stará Bůh. Co tedy s tím vším, co tě stresuje a plní úzkostmi a starostmi? Nech to plavat. Předej to Bohu.

 

Otázky k zamyšlení

  •    Co tvoje ustaranost vypovídá o míře tvé důvěry v Boha?
  •  Co ti zrovna teď dělá starost? Co můžeš udělat, abys to změnil?
  • Jak můžeš prakticky „přesunout své úzkosti“ na Boha?

Překlad: Ivana Kultová Foto: Youtube Denní úvaha nad Božím slovem © 2019 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář