Rick Warren: Osamělost je touha po vztahu s Bohem

Není dobré, aby člověk byl sám“ (Genesis 2,18b).

Často si stěžuješ na osamělost, ale ve skutečnosti je to nostalgická touha po Bohu; jenom jsi to zatím nerozpoznal. Byl jsi stvořen k tomu, abys měl osobní, důvěrný vztah s Ježíšem Kristem – takový, jaký Bůh horoucně touží mít s tebou. Ve skutečnosti za tebe jeho Syn zemřel právě proto, abys s ním takový vztah mohl mít. Ten ti nikdy nic nenahradí – žádná osoba, zážitek, droga, úspěch, věc ani majetek. Nic nemůže zaplnit bolavou prázdnotu ve tvém srdci, které Bůh stvořil pro sebe a touží po tom, abys jej poznal.

A jak ho poznáš?

  1. Otevři svůj život pro Ježíše Krista. Řekni mu: „Ježíši Kriste, chci tě poznat. Chci se naučit milovat tě tak, jako tys mě miloval ještě dříve, než jsem o tom věděl. Toužím mít s tebou vztah.“ Byl jsi stvořen pro vztah s Bohem – ne pro nějaké náboženství strachu, předpisů, omezení a obřadů, nýbrž vztah, v němž budeš s Bohem neustále rozmlouvat a on bude na tobě a skrze tebe pracovat. Je to protijed, který tě vyléčí i z té nejhlubší osamocenosti.
  2. Připoj se ke sborové rodině . Pán nás neplánoval jako nějaké křesťanské „osamělé jezdce“. Najdi si místo, kde se můžeš zapojit – třeba do malé skupinky, kde se s tebou seznámí další lidé a kde najdeš síť podpory, jakou v takových těžkých chvílích potřebuješ. Chop se té příležitosti – riskni to! Přidej se k některé skupince.

 

Skutečným důvodem, proč je hodně křesťanů osamělých, je to, že sedí, zatímco by měli sloužit. Všude kolem nás je na světě plno osamělých lidí, kteří čekají, že se jich někdo ujme. Támhleten stárnoucí člověk, za kterým už dva roky nikdo nepřišel. Nebo tady ten výrostek: jeho život je jeden jediný binec a on nemá ponětí, co si s ním počít. A ještě znáš jednoho dospělého, který nikoho nemá a večer co večer se vrací do prázdného bytu. A do tamta vdova? Zrovna pochovala manžela. No a tuhleten, vidíš ho? Chodí sice do práce, jenže po ní dennodenně hned frčí do baru, protože jinak absolutně nemá co dělat.

Svět je plný lidí, kteří čekají na něčí lásku. Přestaň říkat: „Nemám kamarády!“ Raději se začni ptát: „Bože, koho si můžeš použít k tomu, abych mu posloužil? Komu mohu ukázat tvou lásku?“ I kdyby všechno, co budeš dělat, bylo jen to, že poskytneš přátelství osamělým lidem, bude mít tvůj život význam; vždyť to je smysluplný, hodnotný životní cíl. Pusť se do služby.

Obdobím osamělosti se v životě nevyhneš, ale budeš-li mít důvěrný vztah s Ježíšem Kristem, nebudeš jimi nikdy procházet sám.

K zamyšlení

Pokud takový vztah s Kristem nemáš, pojď a pomodli se takhle: „Milý Ježíši Kriste, já tomu všemu nerozumím. No ale mám v srdci nějakou prázdnotu a uvědomuji si, že zaplnit ji můžeš jedině ty. A žes mne stvořil k tomu, abys mě miloval a já abych měl s tebou vztah. Chci dnes tu čáru překročit a vztah s tebou navázat. Prosím tě, přijď do mého života i do srdce a místo mé osamělosti a bolesti je naplň svou láskou. Chci patřit do tvé rodiny, do církve. A chci zasvětit život pomoci jiným, kteří tak zoufale potřebují tvou lásku a pomoc.“ Pomodlil ses tak? Prima, Bůh tě slyšel. A máš za sebou první krok do křesťanského života.

Takhle se může pomodlit každý: „Tatínku, děkuji Ti, že reaguješ na naše nejhlubší potřeby. Žes poslal svého Syna, Ježíše Krista, abychom s tebou mohli mít vztah, který nám nikdy nikdo nevezme. A že nikdy nebudeme dočista sami, protože v našem životě jsi ty. Děkuji ti v Ježíšově jménu. Amen.“

 

Překlad: Ivana Kultová
Foto: Youtube
Denní úvaha nad Božím slovem © 2017 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář