Rick Warren: Zvol si svatost, která znamená víc než štěstí

Když nás naše zlé žádosti lapají do pasti a odvlékají nežádoucím směrem, dostáváme se do pokušení. Pak tyto naše zlé žádosti počnou a porodí hřích; a když hřích dospěje, porodí smrt“ (Jakub 1,14-15 – podle autorem zvoleného „Překladu Dobré zprávy“ – GNT).

Dnes žijeme ve věku, v němž vládne nezodovědnost, v němž nikdo nechce připustit, že se do problémů dostal vlastní vinou. A obětmi se stáváme všichni: už se na žádný problém nedokážeme podívat jako na důsledek vlastního poklesku, nýbrž házíme vinu na jiné: na vládu, na rodiče, na média, na školy, na svou DNA a na životní prostředí – na všechno možné, jen ji nedokážeme vidět sami u sebe.

Pravda je taková, že nejvíc problémů si způsobujeme sami. Potřebujeme jen jedno: přijmout odpovědnost a přestat obviňovat jiné. Pokaždé, když obvuňujeme někoho jiného, nepřipouštíme, v čem je problém doopravdy.

Bojuješ zrovna teď s pokušením? Přestaň se zaměřovat na to, koho nebo co z toho můžeš obvinit, a zaměř se na samotný problém; bez toho se nedočkáš vysvobození. Přestaň házet vinu na jiné lidi! Dokonce i když tě ti druzí zraňují, je příčinou problému to, jak na to ty reaguješ.

 

 

Žasnu nad tím, že se někteří lidé z nepořádků ve vlastním životě dokonce pokouší obvinit Boha. Bůh ale nikdy nebude protiřečit svému vlastnímu slovu: říká-li v Bibli „Ne, tohle nedělej“, neřekne ti skrze pocity „Ano, udělej to“. Nezajímá mě, o jak dobrý pocit se přitom jedná; nasloucháš-li místo Božímu slovu svým pocitům, jsi na nejlepší cestě do pasti. U pokusů ospravedlnit všechny možné hříchy se nejběžněji setkávám s tvrzením: „Bůh přece chce, abych byl šťasten – a tohle mi přinese štěstí.“

Ano, Bůh chce, abys byl šťasten; ale ještě více si přeje, abys byl svatý. Abys ho poslouchal. Budeš-li ignorovat Boží vůli, nebudeš nikdy úplně šťastný: ve skutečnosti se tím zničíš. Pravidla nejsou v Bibli „jenom na to, aby ti kazila život“; jsou tam pro tvé vlastní dobro.

Nejšťastnější lidé na světě jsou ti, kteří se drží toho, co říká Bůh, a řídí se tím bez ohledu na to, co jim namlouvají jejich pocity.

Otázka k zamyšlení

  • Jaké problémy mohou vzniknout, když obviňujeme někoho jiného?

 

Překlad: Ivana Kultová
Foto: Youtube
Denní úvaha nad Božím slovem © 2017 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

 

 

[adrotate banner=“29″]

 

Kategorie: Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář