Rick Warren:Místo velkého dědictví zanech raději velký příklad

„Opouštíme tento svět tak, jak jsme na něj přišli. Navzdory veškeré naší práci si z něj nemůžeme nic odnést“ (Kazatel 5,15 – podle autorem zvoleného překladu Good News Translation – GNT).

Už jsi někdy slyšel o smrti nějakého boháče a napadlo tě: „To bych rád viděl, kolik toho tady po sobě zanechal“?

Zde je jedno malé tajemství: nechal tady všechno!

Kazatel 5,15 říká: „Opouštíme tento svět tak, jak jsme na něj přišli. Navzdory veškeré naší práci si z něj nemůžeme nic odnést“ (GNT).

Jestliže se ti při odchodu do nebe z tvého bohatství nepřipíše nic k dobru a všechno tu zanecháš – jaký má smysl to zde na zemi hromadit?

Někdo třeba řekne, že hodlá zanechat majetek svým dětem. Výzkumy však ukazují, že zděděné bohatství je dalšímu pokolení většinou spíše ke škodě než k dobru.

Časopis “Inc.“ uveřejnil před několika lety článek o tom, zda mají rodiče zanechávat další generaci peníze. Mnoho dětí podnikatelů jim v rozhovoru odpovědělo, že budou raději, když jim rodiče místo peněz zanechají poučení, jak je získávat. Jinými slovy – netouží o výsledcích práce rodičů, nýbrž po příkladu jejich práce. Tyto děti pochopily, že si člověk toho, na čem sám nepracoval, nedokáže dostatečně vážit. Zděděné bohatství vede často k nezodpovědnosti.

Nikdo toho jako dědictví pro rodinu nenashromáždil tolik jako starozákonní král Šalomoun. Získal tolik bohatství jako v dějinách skoro nikdo. Všechno – bohatství, vládu, moc, poklady – zanechal synovi. Tomu to však zničilo život. Rechabeám představoval úplné mravní fiasko. S tím, na čem sám nepracoval, si nedokázal poradit.

Chtít mít víc peněz není hřích. Není však moudré nahrabat si jich víc, než kolik jich potřebuješ. Mohlo by se stát, že je zanecháš někomu, kdo je nezvládne.

Raději se uč své peníze – ať jich máš málo nebo hodně – už nyní moudře využívat k tomu, abys přivedl víc lidí do nebe. Místo velkého dědictví, s nímž tvé děti nebudou umět nakládat, jim raději zanech příklad velkorysosti. Budeš tím investovat do věčnosti.

Otázky a pokyny k zamyšlení

 • Jak po sobě i při nevelkých financích můžeš zanechat příklad štědrosti?
 • Jmenuj určitý způsob, jak můžeš už dnes investovat do věčnosti.
 • Jaký je rozdíl mezi hromaděním a spořením?

Překlad: Ivana Kultová. Foto: Youtube Denní úvaha nad Božím slovem © 2020 Rick Warren. Všechna práva vyhrazena. Použito se svolením.

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

1 Komentář

 1. „Mnoho dětí podnikatelů jim v rozhovoru odpovědělo, že budou raději, když jim rodiče místo peněz zanechají poučení, jak je získávat.“
  Tak toto poučení, myslím, tak úplně nefunguje. V každé době se totiž peníze získávají jinak. Existuje podobná moudrost – jen místo o penězích se mluví o rybách: Než dát někomu rybu je lepší naučit ho chytat ryby (myslí se tím vlastně naučit ho pracovat).
  Nedávno jsem četla o chytání ryb jednu anekdotu:
  Stojí Mexičan na břehu a chytá ryby. Přijde k němu Američan a povídá:
  Kolik těch ryb denně chytíš?
  M: kolik chci, ale dvě mi stačí
  A: a co děláš potom?
  M: jdu domů, hraji si s dětmi, pomiluji manželku, pozvu kamarády…
  A: proc nechytíš pět ryb?
  M: a co bych s nimi dělal?
  A: dvě si necháš a tři prodáš…
  M: a co budu dělat s těmi penězi?
  A: najmeš si druhého rybáře a společně chytíte deset ryb, Dvě si necháš, dvě dáš druhému rybáři a šest jich prodáš…
  M: a co bude dál?
  A: po několika letech koupíš loď, najmeš mnoho rybářů a budeš prodávat mnoho ryb a vyděláš si hodně peněz…
  M: a co budu dělat s těmi všemi penězi?
  A: koupíš mnoho lodí a za vydělané peníze si koupíš krásný dům a všechno, co chceš a potřebuješ… a když budeš tvrdě a hodně dlouho pracovat, tak našetříš dostatek peněz, abys už nemusel pracovat!
  M: a co potom budu dělat???
  A: můžeš jít na ryby, hrát si s dětmi, pomilovat manželku, pozvat si kamarády…

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář