Římskokatolická farnost v Odrách vztyčila pandemický kříž

Odry (Novojičínsko) – Římskokatolická farnost v Odrách na Novojičínsku nechala na svahu Tošovického kopce vztyčit pandemický kříž, jenž má připomenout všechny, kteří bojovali proti pandemii nemoci covid-19. Kříž ze světlého mramoru je vysoký něco přes dva metry. Farnost o tom informovala na svých internetových stránkách.

„Symbolicky si tím chceme vyprošovat boží požehnání do dalších let. Protože je od něj krásný výhled i na Hostýnské vrchy, chceme k němu časem instalovat lavičku, tak aby to bylo místo, na které se lidé budou rádi vracet,“ uvedl v Oderském zpravodaji farář Petr Kuník.

Kříž se nachází se na místě, odkud startují paraglidisté. Je obrácený k městu a je umístěný tak, aby ho bylo vidět už z dálky.

Farář uvedl, že krajina Oderska je typická množstvím malých sakrálních staveb, jako jsou dřevěné i kamenné kříže, sochy nebo boží muka. „Tato místa jsou projevem křesťanské víry zdejších obyvatel a zároveň také vypovídají o událostech, které hluboce zasáhly do jejich života,“ uvedl Kuník. Všechny bez rozdílu podle něj ovlivnila i současná pandemie, proto se farnost rozhodla zanechat na tuto událost památku.

Farář uvedl, že smyslem kříže není pouze připomenout oběti pandemie nebo úzkosti a nejistoty, které lidé prožívali. „Má s úctou připomenout všechny, kteří nasazovali své síly v boji proti ní – od zdravotníků, policistů, hasičů až po dobrovolníky doma u šicího stroje,“ uvedl Kuník.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 14. října 2020 Foto: Wikimedia Commons – kaplička Odry, ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář