Rusko požaduje okamžité propuštění pravoslavného duchovního zadrženého na Ukrajině

Rusko v sobotu požádalo o okamžité propuštění významného pravoslavného duchovního zadrženého v Kyjevě pro podezření z podněcování náboženské nenávisti a ospravedlňování ruské invaze na Ukrajinu.

Kyjevský soud v pátek nařídil předběžnou vazbu pro metropolitu Pavla, vysoce postaveného představitele Ukrajinské pravoslavné církve, který byl od dubna v domácím vězení.

SOUVISEJÍCÍZelenskyj se v Istanbulu pomodlil s patriarchou Bartolomějem za oběti invaze

„Požadujeme, aby kyjevský režim přísně dodržoval své mezinárodněprávní závazky, okamžitě propustil metropolitu Pavla, který trpí vážnou nemocí, a poskytl mu řádnou lékařskou péči,“ uvedla podle portálu Premier mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. 

Případ označila za „další projev politické zvůle a nezákonnosti“ a spojila jej s kroky Ukrajiny, která se rozhodla vystěhovat pravoslavné mnichy z proslulého kláštera v Kyjevě.

Ukrajina zasahuje proti Ukrajinské pravoslavné církvi napojené na Moskvu a tvrdí, že je proruská a spolupracuje s Moskvou. Církev to popírá a tvrdí, že v loňském roce přerušila veškeré vazby s Moskvou, ale mnoho jejích kostelů bylo prohledáno a desítky duchovních čelí obvinění.

Ve čtvrtek ukrajinská bezpečnostní služba SBU uvedla, že Pavlovi sdělila nová obvinění v souvislosti s jeho rozhovorem pro média, v němž údajně popřel existenci Ukrajiny jako suverénního státu.

Patriarcha Kirill, hlava Ruské pravoslavné církve, v sobotu vyzval papeže Františka, šéfa OSN a další náboženské a politické představitele, aby vyjádřili zadrženému duchovnímu podporu.

„Vyzývám vás, abyste věnovali pozornost pokračujícímu pronásledování Ukrajinské pravoslavné církve a přijali veškerá možná opatření na ochranu metropolity Pavla … před bezprávným pronásledováním,“ uvedl Kirill.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 18. července 2023 Foto: Wikimedia Commons – patriarcha Kirill

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář